Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog un raspuns urgent...incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog un raspuns urgent...incetare CIM

Va salut. Scriu acest subiect ptr a primi cateva lamuriri cu privire la pasii facuti de mine pentru a obtine incetarea CIM cu acordul partilor.
Pot incepe cu urmatoarele.. la o sedinta comerciala Directorul General al companiei unde lucrez a fost intrebat daca in cazul in care un angajat doreste sa inchida o zona si sa-si depuna demisia acesta poate beneficia de pachetul salarial compensator trecut in CCM al companiei.Directorul Gen a spus ca DA. Acest angajat si-a depus cererea pe mailul companiei si a primit aprobarea cat si banii respectivi in cont. La 3 saptamani eu si inca un coleg am facut acelasi lucru. Mai exact cu data de 02.06.2011 am depus cererea de incetare a CIM cu acordul partilor la care am trecut si o perioada de preaviz ce expira la data de 01.07.2011 in finalul instiintarii tracand si rugamintea de a putea beneficia de pachetul salarial compensator. Ce vreau sa ma va rog pentru a ma lamuri este ca....pana in ziua de astazi nici eu si nici colegul meu nu am primit un raspuns de la conducerea societatii ba mai mult fiecare arunca pisica la celalalt sa dea un raspuns. Am trimis cererea catre Dir. Gen, Dir. Res. Umane& Juridic, Dir. National, Dir. Regional. Nici unu pana in ziua de azi desi am sunat cat si abordat in aceasta perioada cu privire la acest subiect nu mi-au dat un raspuns si nici nu au comunicat o decizie. Ca urmare am facut o alta adresa catre toti Dir din companie si le-am comunicat urmatoarele.. Domnule Director General,

Ca urmare a faptului ca la data de 08.06.2011 am trimis pe mail-ul companiei solicitarea mea de incetare a C.indiv de munca cu perioada de preaviz cuprinsa intre 11.06.2011 si 01.07.2011 si intrucat nu mi-ati furnizat nici o rezolutie in termen ma vad nevoit sa consider din partea d-voastra o acceptare tacita a cererii mele drept pentru care urmeaza ca la data de 07.07.2011 Contractul meu de munca sa inceteze cu acordul partilor, iar pana pe data de 07.07.2011 sa-mi eliberati decizia de incetare.

Fac precizarea ca mail-ul cu privire la incetarea contractului meu de munca cu acordul partilor a fost trimis catre Directorul General Petrom LPG, Directorul de resurse umane & juridic, Directorul National cat si Directorul Regional. Cererea mea a fost trimisa si prin posta cu confirmare de primire in atentia Dep. Resurse Umane. Totodata va atasez din nou cererea trimisa de mine din data de 08.06.2011.

In cazul in care nu veti emite decizia de incetare a C. individual de munca inteleg sa inregistrez cererea cu lipsa de raspuns la ITM Bucuresti, insa va pun in vedere faptul ca refuzul de a inregistra o cerere de incetare a C.individual de munca se sanctioneaza cu amenda de catre ITM

Este ok ceea ce am formulat eu aici? Pot sa plec pur si simplu atat timp cat dansii pur si simplu ma ignora atat la telefon cat si pe mailul companiei? Pot beneficia si eu de banii promisi la sedinta comerciala asa cum si celalalt coleg a beneficiat?
Si nu in ultimul rand poate aveti cateva sfaturi cum si ce trebuie sa fac.

Va multumesc mult si sper la un raspuns
Buna. Atata timp cat exista un contract colectiv de munca la nivel de unitate valabil toti salariatii beneficiaza de aceleasi compensatii (pachete).
Referitor la cerea de incetare a relatiilor de munca, tu nu poti inceta contractul tau chiar daca te duci la itm. Trebuie sa ai cerecea in care ai cerut incetarea, atentie sa aiba numar de inregistrare si data la care ai depus-o. Acum nu stiu cum apari tu in pontaj. Daca esti pontata pana la data de 01.07 si aceasta data include termenul de preaviz din contractul tau de munca atunci totul e bine. Tu ai facut cererea de incetare si ai repectat preavizul.
Finalizarea actelor revine angajatorului, doar el poate incheia contractul, prin intocmirea actului final, nu tu.
Am fost in situatia ta. Am plecat din firma fara sa am in mana decizia de incetare, nici macar nu-mi aprobase cererea de incetare a contractui. Actele s-au finalizat dupa ce am plecat.
Referitor la bani, daca la data lichidarii exp in iulie pentru luna iunie, nu primesti banii si lichidarea, te poti adresa la ITM-ul din zona ta, cu copii la actele pe care le ai, cererea de incetare, adresa aceea cu confirmare etc, si faci plangere impotriva angajatorui.
Salariile compensatorii se acorda numai in cazul in care s-a dispus concedierea salariatilor pentru motive care nu ţin de persoana lor.

Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor sau prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
Scuzele de rigoare. Ai zis demisie, e clar, nu beneficiezi de acest pachet salarial. Poate i-a fost desfiintat postul si de aceea a beneficiat de acest pachet.
Restul ramane valabil ce am scris mai sus
Salut si multumesc de raspuns. Problema usor vad ca se duce spre un lucru neplacut mie si anume acela de a incepe sa ma cert cu lumea din firma. Care a fost urmarea la ce am scris eu mai sus: Am depus acele hartii fara raspuns timp de aproximativ 1 luna si jumate. Intr-un tarziu HR mi-au trimis un mail ca sunt de acord cu plecarea mea din firma dar fara plati compensatorii urmand ca pe data de 07.07 2011 sa ma prezint la sediul central sa completez hartiile necesare. Pe data de 07.07 am plecat si am oprit intai la sediul din Ploiesti unde in baza proceselor verbale am predat masina, inchis decontul si situatia financiara, predat contracte, stampila, facturier, chitantier etc etc. Apoi am plecat spre Bucuresti unde am predat laptopul, tastaura, mouse, stik-ul usb si ce mai aveam noi de predat. Dupa ce am predat si am primit PV am astepat pe holuri sa putem avea o discutie deschisa cu GM-ul. In cele din urma acesta a fost de acord sa ne primeasca la discutie participant GM-ul, eu si colegul meu cat si de la depart marketing. In urma discutiilor purtate acesta s-a aratat mirat ca suntem tineri si de ce vrem sa plecam din firma. I=am argumentat acestuia motivele deciziilor noastre. Acesta a ascultat si apoi a chemat-o pe dir de HR si le-a cerut cererile noastre de inchidere completate acolo cu data de 07.07. Le-a parcurs cu privirea si apoi le-a rupt spunandu-ne ca ....uite cum facem... oficial de maine incepeti munca la cealalta firma dar neoficial ramaneti pana va bag in programul de restucturare si ptr asta va dau un raspuns saptamana viitoare. Zis si facut. Am mai vb undele altele si ne-am strans mainile si am plecat fiecare spre zona unde locuim. Dupa o saptamana am inceput atat eu cat si colegul sa sunam. Nici un raspuns. Abia astazi 01.08.am fost sunat de catre tipa de la HR sa ne spuna ca nu s-a aprobat ce vrem noi( dar care de fapt GM-ul ne-a promis) si ca ne desface contractul de munca incepand cu data de 07.07 urmand ca nici salariile pe luna iulie sa nu le luam decat pana pe data de 07.07. Motivatia lor a fost ca ne desfac contractele de munca in baza cererilor noastre (trimise pe mail catre ei dar fara platile cerute) si in baza PV de predare primire masina, tel, laptop etc. Binenteles ca am sarit ca ars cand am auzit mai ales ca GM-ul a rupt hartiile noastre in care ceream inchiderea CIM cu data de 07.07 la firma ramanand doar cererile noastre trimise pe mail dar care nu au nr de inregistrare si la care nu am primit raspuns decat dupa expirarea preavizului cu 7 zile si dupa ce am facut presiuni ptr a primi un raspuns. Am aflat ca acel coleg care a plecat din firma cu platile promise in cadrul sedintei comerciale a plecat ptr ca ia fost restructurat postul. Ceea ce noua nu vrea firma sa faca. Desi culmea postul restucturat este in zona Cluj + inca cateva judete care au un potential economic ridicat fata de alte zone. Zona respectivului a fost data catre alta pers care se ocupa de BV. Ce pot sa fac ori cum pot sa fac sa primesc acele plati ? Pot acestia sa-mi desfaca contractul de munca pur si simplu in baza cererilor trimise pe mail dar la care am asteptat 1 luna si jumate si tot nu primisem raspuns? Dansii spun ca da si ca in baza PV de predare primire noi oarecum am fost de acord sa plecam fara bani. Pot face ceva la ITM? Pot sa actionez firma in judecata mai ales ca in cererile noastre era trecut si ca plecam cu acordul partilor in baza salariilor compensatorii. Daca se tine cont de acele hartii tre sa se tina cont si ca am cerut acei bani iar daca au fost de acord cu incetarea tre sa fie de acord si cu platile. Nu stiu cui sa ma adresez poate ma lamureste cat de cat. Sper intr-un raspuns. Merci
In principiu, acordarea de salarii compensatorii se face numai in situatia in care c.i.m. inceteaza pentru motive neimputabile salariatului ...

In speta, pentru incetarea c.i.m. cu acordul partilor acordarea unor asemenea compensatii se face numai daca angajatorul doreste acest lucru , chiar daca salariatul a solicitat acest lucru ... intelegerile verbale sunt cam greu de dovedit in instanta ... verba volant scripta manent.

Pentru refuzul comunicarii unui exemplar de pe decizia de incetare a c.i.m. , puteti sesiza ITM-ul.