avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate R Lupu

Activitate R Lupu

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Aaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmm luaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat!!!!!
offf grea asteptare.
FELICITARI tuturor celor care au luat examenul.
Cei care nu ati luat, nu fiti suparati... macar incercati sa nu fiti. Mai ales, nu va umpleti sufletul de ura sau dezamagire fata de "sistemul" atat de mult contestat aici pe forum. Eu am luat pe bune. Fara pile si fara alte mijloace unfair. Daca vreti sa dovedim, impreuna, ca putem face un sistem mai bun, sa invatam si sa demonstram noi, prin noi insine.
Inca odata felicitari... tuturor, defapt.
Si eu am inteles la fel... dar speram sa gresesc undeva.
Acum as vrea sa va intreb: cat de greu poate fi rasturmata o prezumtie relativa (cum este cea de donatie, despre care vb) in practica.
Din cate stiu o prezumtie relativa poate fi rasturnata (combatuta) prin orice mijloc de proba. Nu stiu insa, in practica, ce valoare au probele in fata instantei, avand in vedere ca intre L si nepotul lui exista un contract de vanz-cump autentic si cam atat (nu cred ca sunt martori sau alte inscrisuri... chitante etc). Ce sanse are nepotul sa se apere cu succes in fata unei actiuni prin care reclamantul (fiu al lui L) cere aducerea la masa succesorala a imobilului ca fiind o donatie (liberalitate excesiva), reducerea liberalitatilor exesive si imparteala cu celalalt fiu al lui L?

Apreciez orice raspuns.
Salut,

Am o nelamurire cu privire la calitatea de succesibil in viziunea legiuitorului din dispozitiile art. 845 C.civ.:"Valoarea bunurilor instrainate unui succesibil in linie dreapta, cu sarcina unei rendite viagere sau cu rezerva de uzufruct va fi socotita in portiunea disponibila si excedentele, de este, se va trece in masa succesiunii. Imputatia si raportul nu pot fi cerute de succesibilul in linie dreapta care a consimtit la aceste instrairi".

In speta:
L are 2 copii in viata: V si I. De asemenea L are si un nepot, fiu al lui V. La un moment dat, L vinde cu rezerva uzufructului un apartament (care reprezinta 99% din valoarea bunurilor patrimoniale ale acestuia) nepotului lui.
Poate unul sau ambii copii ai lui L (mostenitori rezervatari) sa invoce disp. art. 845 C.civ. dupa moartea lui L pentru a aduce la masa succesorala apartamentul? Conform art 845 C.civ. se insituie o prezumtie relativa de donatie deghizata in favoarea mostenitorilor rezervatari. Dar nepotul nu avea vocatie succesorala concreta la momentul instrainarii imobilului deoarece ar fi fost inlaturat de la mostenire de cei doi copii ai lui L: V si I. Deci este nepotul succesibil in sensul art. 845 C.civ. chiar daca nu este unul dintre cei care ar fi putut veni la mostenirea lui L?
(nu aduc in discutie faptul ca prezumtia instituita este relativa si poate fi rasturnata)

Apreciez orice raspuns.