Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interpretare dispozitii art. 845 C.civ.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interpretare dispozitii art. 845 C.civ.

Salut,

Am o nelamurire cu privire la calitatea de succesibil in viziunea legiuitorului din dispozitiile art. 845 C.civ.:"Valoarea bunurilor instrainate unui succesibil in linie dreapta, cu sarcina unei rendite viagere sau cu rezerva de uzufruct va fi socotita in portiunea disponibila si excedentele, de este, se va trece in masa succesiunii. Imputatia si raportul nu pot fi cerute de succesibilul in linie dreapta care a consimtit la aceste instrairi".

In speta:
L are 2 copii in viata: V si I. De asemenea L are si un nepot, fiu al lui V. La un moment dat, L vinde cu rezerva uzufructului un apartament (care reprezinta 99% din valoarea bunurilor patrimoniale ale acestuia) nepotului lui.
Poate unul sau ambii copii ai lui L (mostenitori rezervatari) sa invoce disp. art. 845 C.civ. dupa moartea lui L pentru a aduce la masa succesorala apartamentul? Conform art 845 C.civ. se insituie o prezumtie relativa de donatie deghizata in favoarea mostenitorilor rezervatari. Dar nepotul nu avea vocatie succesorala concreta la momentul instrainarii imobilului deoarece ar fi fost inlaturat de la mostenire de cei doi copii ai lui L: V si I. Deci este nepotul succesibil in sensul art. 845 C.civ. chiar daca nu este unul dintre cei care ar fi putut veni la mostenirea lui L?
(nu aduc in discutie faptul ca prezumtia instituita este relativa si poate fi rasturnata)

Apreciez orice raspuns.
Nu pot fi luate in disc utie decit bunurile existente in momemntul decesului in patrimoniul celui ce lasa mostenirea daca a instrainqat un bun el nu poate face obiectul masie partajabile decit daca donatia este anulatat sau se constatat nulitatea ei absoluta insa este foarte greu de a juns la o asemenea solutie
da se poate solicita reductiunea.
o astfel de instrainare este prezumata a fi o donatie.
nepotului ii incumba obligatia sa demonstreze ca actul astfel incheiat nu este donatie.
Si eu am inteles la fel... dar speram sa gresesc undeva.
Acum as vrea sa va intreb: cat de greu poate fi rasturmata o prezumtie relativa (cum este cea de donatie, despre care vb) in practica.
Din cate stiu o prezumtie relativa poate fi rasturnata (combatuta) prin orice mijloc de proba. Nu stiu insa, in practica, ce valoare au probele in fata instantei, avand in vedere ca intre L si nepotul lui exista un contract de vanz-cump autentic si cam atat (nu cred ca sunt martori sau alte inscrisuri... chitante etc). Ce sanse are nepotul sa se apere cu succes in fata unei actiuni prin care reclamantul (fiu al lui L) cere aducerea la masa succesorala a imobilului ca fiind o donatie (liberalitate excesiva), reducerea liberalitatilor exesive si imparteala cu celalalt fiu al lui L?

Apreciez orice raspuns.