avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea vrea sa dea apartamentul uneia dintre cele 4 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea vrea sa dea apartamentul uneia dintre cele 4 fete ale ei ;are nevoie de semnatura celorlalte??

Buna ziua,
Doresc un sfat de la dvs.-cum ar trebui sa procedam ca sa fie in regula.
Mama mea doreste sa -mi dea apartamentul ei mie ,eu fiind cea mai mica dintre surori.Tatal meu a murit in 1978,pe cand apartamentul in care locuiam era in chirie de la statul roman.Dupa Revolutie,mama a cumparat in rate apartamentul despre care este vorba.Acum ea doreste sa mi-l lase mie.Interbarea mea este daca e nevoie de acordul surorilor mele mai mari,iar daca nu atunci cum ar fi corect sa procedam ca sa nu fie probleme nici dupa ce mama mea nu va mai fi.-testament(in ce conditii poate fi atacat in instanta),contract de intretinere ,etc...
Astept cu deosebit interes raspunsurile celor care vor fi atat de amabili sa-mi acorde putin din timpul lor si va multumesc totodata !
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 20:13, 15 Iulie 2011
mama fiind unicul proprietar al ap, poate face ce doreste cu el.
un contract de intretinere intre dvs si mama ar fi mai potrivit
Mai dezvoltat un pic, ar suna cam asa.
Pentru ca dvs. să nu aveți probleme, ulterior decesului mamei dumneavoastră, cel mai bine ar fi să incheiați cu dânsa un contract de vânzare-cumpărare, însă cu clauză, în care să prevedeți dreptul de habitație viageră și/sau dreptul de uzufruct viager pentru aceasta.
Testamentul ori donația vor putea fi contestate ulterior decesului, dat fiind faptul că toți copiii defunctului sunt moștenitori rezervatari și nu pot fi înlăturați decât de la cotitatea disponibilă a moștenirii, nu și de la rezerva succesorală.
Ultima modificare: Vineri, 15 Iulie 2011
bianca.bonnie, utilizator
bianca.bonnie a scris:

Mai dezvoltat un pic, ar suna cam asa.
Pentru ca dvs. să nu aveți probleme, ulterior decesului mamei dumneavoastră, cel mai bine ar fi să incheiați cu dânsa un contract de vânzare-cumpărare, însă cu clauză, în care să prevedeți dreptul de habitație viageră și/sau dreptul de uzufruct viager pentru aceasta.
Testamentul ori donația vor putea fi contestate ulterior decesului, dat fiind faptul că toți copiii defunctului sunt moștenitori rezervatari și nu pot fi înlăturați decât de la cotitatea disponibilă a moștenirii, nu și de la rezerva succesorală.


Art 845 C.civil (inca in vigoare):

Art. 845. Valoarea bunurilor înstrãinate unui succesibil în linie dreaptã, cu sarcina unei rendite viagere sau cu rezervã de uzufruct va fi socotitã în portiunea disponibilã si excedentele, de este, se va trece în masa succesiunii. Imputatia si raportul nu pot fi cerute de succesibilul în linie dreaptã care a consimtit la aceste înstrãinãri. (C. civ. 738, 751 si urm., 841 ).

Prin urmare, vanzarea catre un succesibil in linie dreapta este prezumata a fi donatie. Nu o spun eu, o spune Codul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare cu uzufruct Lotus_7 Lotus_7 Ma puteti ajuta va rog cu cateva raspunsuri !?! Parintii sotului meu detin in proprietate 2 imobile in aceeasi curte , in unul din ele locuim noi . Au luat ... (vezi toată discuția)
Transmiterea mostenirii catre unul din copii Pavelescu Mircea Pavelescu Mircea Buna ziua. Mama mea ar dori sa/mi transmita mie intreaga avere dupa moartea dansei: aprox 150 Ha teren agricol si un apartament cu 2 camere. O parte din bunuri ... (vezi toată discuția)
Dovedire donatie deghizata mariasimonacercel mariasimonacercel buna ziua, bunica mea are un ap cu 2 cam si are 2 fete(mama si matusa).de bunic e divortata de multi ani si in plus acesta a trecut in nefiinta.apartamentul ... (vezi toată discuția)