avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate letipop

Activitate letipop

Răspuns la discuția Activitate pe pfa/srl
multumesc! :D
in acest moment am un pfa pe care nu pot sa il inchid deoarece am luat pe el un credit in derulare.

as vrea sa cumpar un SRL cu acelasi domeniu de activitate. din pdv finaciar-contabil e legal? le pot pastra pe ambele sau nu?

va multumesc mult!
va rog sa ma ajutati in urmatoare situatie prezumtiva:
o persoana fizica ce desfasoara activitate independenta de stomatologie ia un credit bancar pentru cumpararea unu cabinet.
forma de organizare a cabinetului este, deja, SRL cu actionar unic si ar fi preferabila cumpararea srl-ului, nu doar a cabinetului propriu zis, deoarece toate autorizatiile de functionare sunt eliberate pe SRL.
din pdv legal, e posibila aceasta tranzactie? PFI si SRL ar fi pe aceiasi persoana (medicul stomatolog)?.

multumesc!
intrebarea este urmatoarea:

este posibila inregistrarea la Finante a unui medic stomatolog in baza unui contract de comodat sau colaborare cu un CMI (cabinet stomatologic), depunind declaratia "070 Declaratie de înregistrare fiscala pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice în mod independent sau exercita profesii libere", urmand sa isi desfasoare activitate in spatiul/cabinetul respectiv?

va multumesc!
am recitit ma cu atentie primul d-voastra raspuns si anm costatat ca acolo sunt toate informatiile de care aveam nevoie!:">

imi cer scuze si va multumesc inca o data.

toate cele bune!
si...LA MULTI ANI!:)
va multumesc pt lamuriri si as mai avea o intrebare (suplimentara):
bunul (imobil) este dobandit impreuna cu sotia supravietuitoare in timpul casatoriei, dar este intabulat doar pe aceasta (pe sotie); intra sau nu la masa succesorala si in ce cote?
va multumesc pentru amabilitate.

pe masura ce intru in detalii, apar noi intrebari...
am inteles ca pentru stabilirea masei succesorale este necesar certificatul de evidenta fiscala al defunctului. dar cum se poate obtine si de catre cine?
si cum se procedeaza in cazul in care mostenitorul nu are cunostinta de toate bunurile aflate in posesia defunctului iar sotia supravietuitoare, cu rea credinta, nu le comunica. de exemplu conturi in banca sau polite de asigurare....
va multumesc din suflet pentru lamuriri.

dar acum mai am o intrebare: masa succesorala reprezinta toate bunurile pe care defunctul are act de proprietate singur sau/si in comun cu sotia? de exemplu, daca pe imobilul dobandit in timpul casatoriei este trecut doar defunctul proprietar, cotele sunt 1/4 respectiv 3/4 iar daca sunt ambii, cotele se aplica doar pe 1/2 din imobil?

multumiri!
este vorba de urmatoarea situatie:
cum trebuie sa procedeze copiii legitimi majori in cazul decesului tatalui care este recasatorit de 9 ani, si nu are alti copii din a doua casatorie?
in timpul casatoriei tatal impreuna cu a doua sotie au construit o casa in care au investit sume inclusiv rezultate din vanzarea casei mostenite de la parintii paterni, respectiv bunicii celor doi copii si a unui imobil achizitionat inainte de casatorie.

intrebari:
1 la stabilirea cotelor succesorale are vreo relevanta acest lucru si faptul ca sotul avea un venit substantial mai mare decat sotia?
2 daca sotia supravietuitoare nu initiaza procedurile succesorale, ei de ce acte au nevoie si cum le pot obtine?
3 un bun imobiliar obtinut inainte de casatorie cum este impartit?
4 alte bunuri, cum ar fi un autoturism, intra la masa succesorala?
5 care este termenul legal pentru initerea actiunii?

va multumesc.

AncaGhe a scris:

As dori sa stiu dupa incheierea unui contract de colaborare intre un cabinet medical individual de medicina dentara cu un medic dentist conform prevederilor art.2 alin 1 din Ordonanta nr 124/1998 privind organizarea si functionarea cabinetelor medicale si a art 17 alin 2 din Normele Metodologice de aplicare a acestui act normativ unde trebuie inregistrat contractul (administratia finaciara, CAS, CASS, somaj, ITM, etc), in decurs de cate zile si ce taxe se platesc de catre medicul dentist la veniturile care se vor realiza.
Va multumesc!


???? eu as dori sa stiu de ce la aceasta intrebare nu a raspuns nimeni??
si in general, la intrebarile fara raspuns e ceva in neregula??
nu de alta, dar mi s-a intamplat si mie, si ma intreb daca gresesc ceva: categoria, forumul...sau ...ce?? :-/