avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate flori_09

Activitate flori_09

Răspuns la discuția Retur produs fara defect
multumesc frumos pentru sfaturi..asa voi face.
Răspuns la discuția Retur produs fara defect
In aceeasi situatie sunt si eu. Avem o clienta care a venit , a stat o ora si a probat toate inelele , a ales unul ca dupa o ora sa vina sa il schimbe....dupa alta ora a venit din nou si mai stat o ora sa il isi aleaga altul pentru ca nici acela nu ii convenea. face asta frecvent cu toate obievtele din aur pe care si le achizitioneaza de la magazinul nostru. Cand am refuzat sa ii mai schimbam obiectul din aur cumparat ne-a spus ca a vb cu cineva, o cunostinta care lucreaza in cadrul opc si care i-a spus ca poate returna orice produs cumparat in maxim 72 de ore de 10 ori.. Am cautat pe net , am citit ..dar nu am gasit nicaieri stipulat asa ceva, de aceea va rog daca stiti unde as putea gasi mai concret drepturile cumparatorului si pe cele ale vanzatorului , pentru ca as vrea daca as avea dreptul sa nu o mai servesc pe aceasta clienta. multumesc ptr raspunsuri.
multumesc pentru raspuns..v-as ruga daca ati putea sa imi spuneti unde pot gasi legea care spune acest lucru pentru ca as vrea sa scot la imprimanta si sa o citesc. Avem o clienta care vine si cumpara un obiect din aur si a revenit si de 3 ori in aceeasi zi sa il schimbe motivand ca ajungand acasa nu i-a mai placut. Cand a revenit si a doua zi nu am mai vrut sa i-l schimbam la care ne-a replicat ca a sunat la opc si i s-a spus ca in 72 de ore poate schimba orice de 10 ori. De aceea vreau sa ii dovedesc scris ca nu este posibil legal acest lucru. Multumesc
Buna ziua , am si eu o intrebare si va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Un client poate returna un produs cumparat daca produsul nu are nici un defect? Daca da , va rog frumos , as vrea sa stiu de cate ori il poate returna si in ce conditii. O societate comerciala privata isi poate alege clientii? poate alege sa nu mai vanda anumitor clienti care cumpara azi si a doua zi vin si returneaza obiectele doar pentru ca nu le mai plac? multumesc inca o data pentru raspunsuri.