avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1140 soluții astăzi
Forum Activitate nicoj

Activitate nicoj

Răspuns la discuția Incheiere CIM pentru o saptamana
Multumesc
Răspuns la discuția Incheiere CIM pentru o saptamana
Multumesc pentru raspuns. Pentru un contract incheiat pe o perioada de 5 zile, care ar fi perioada de proba?
Răspuns la discuția Incheiere CIM pentru o saptamana
Caen 4673.
Buna ziua, avem un singur om la depozit si de cate ori intra in concediu de odihna angajam o alta persoana(vorbesc de perioade de 5-10 zile). S-a tot facut CIM pe perioada nedeterminata si ulterior incetare in perioada de proba. Angajam aceeasi persoana de fiecare data, periodicitate de 2-3 ori pe an. Cum ar trebui procedat?
In cazul unui export de marfuri care nu se mai finalizeaza. Marfurile au fost incarcate in containere si stationeaza in portul Constanta pana la returul si golirea containerelor. Ulterior comisionarul ne refactureaza prestatiile locale(valoari cu tva) si servicii de detentie si demurage(valori tot cu tva). Este corecta refacturarea serviciilor de detentie si demurage cu tva inclus de catre comisionar catre firma noastra, avand in vedere ca proprietarul containerelor este o firma din UE iar facturarea catre comisionar a fost facuta fara tva? Multumesc
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu inregistrarea unui credit pentru investitii imobiliare in RJIP, contractat de o Intreprindere Individuala, perioada 84 luni, destinatie finala imobil. Imprumutul se inregistreaza?
Multumesc frumos.
Multumesc ptr.raspuns,intradevar se factureaza cu tva si cheltuielile sunt deductibile, problema este ca transportul se face in afara tarii si sa nu fie probleme in urma unui control?
O firma cu cod caen 4941 Transp.rutiere de marfuri trebuie sa se inreg.in ROI daca presteaza serviciu de transport intr-un stat membru? insa facturarea serviciului se face tot catre o firma din Romania; mentionez ca in decontul deplasarii externe am bonuri de combustibil din afara si diurna.Va rog sa ma ajutati!
Multumesc pentru ajutor.
Va rog frumos sa ma ajutati ca nu stiu cum sa corectez! O pers.juridica vinde masina de pe firma catre o pers.fizica, problema este ca in graba am inregistrat eronat sumele in momentul cand am scos din evidenta mijl.fix -luna 06 si abia acum mi-am dat seama. Masina are valoare de intrare 14661, amortiz.pe 5 ani, val ramasa de amortizat 2949.
am inregistrat: %=2133
2813 2949
6583 1349
fata de:%=2133 14661
2813 11712
6583 2949