avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate octav82

Activitate octav82

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca termenul "credit de investitii" pt un IMM implica, prin definitie, un tip de credit care nu asigura valoarea TVA-ului din facturi. Mai precis am luat un credit in care ni se da o suma X care zice ca reprezinta 40% din valoarea proiectului (nu se specifica cu sau fara TVA). Mai jos spun ca valoarea proiectului cu TVA este Y. Calculand ca X = 40% din ce o fi, ar insemna ca este X = 40% x (Y - TVA). Dar asta nu se specifica nicaieri in contractul de credit, iar noi nu avem ce face cu un credit care nu ne asigura si TVA-ul pt ca sunt sume mari. Este corect asa ceva?
Multumesc mult pt raspunsul rapid. :)
Ma gandeam doar ca daca demisionez fara preaviz invocand neplata salariilor este mai evident in justitie decat incheierea de comun acord. Precizez ca angajatorul este de acord cu "acordul partilor".
Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti ce diferenta exista in fata justitiei intre actiunea de demisie fara preaviz (art. 79, alin. 8) si incetarea CIM cu acordul partilor (art.55, lit.b)?
Problema este ca angajatorul nu mi-a platit salariul intreg pe mai multe luni, incheind luna pe cat mi-a platit (nu stiu exact daca a platit darile catre stat, iar daca le-a platit, le-a platit doar pe cat am primit) -precizez ca banii i-a virat in cont bancar. Colegului meu nu i-a dat nici un ban timp de 3 luni si i-a incheiat lunile pe zero fara nici o intrebare/aducere la cunostiinta. Vrem sa ne cerem drepturile prin plangere la ITMB si in justitie dar nu stim care mod de a incheia CIM ar fi mai avantajos pt noi? Multumesc anticipat!