avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate adrianaef

Activitate adrianaef

Acte doveditoare nu am, dar am martori. Fosta economista a firmei a asistat de fiecare data cand i-am inmanat banii, ba chiar a mers cu mine la banca atunci cand i-am retras. Mai mult decat atat, si ea este intr-o situatie similara, avand apartamentul gajat.
"Prietena" mea si cu mine suntem asociate intr-o firma, candva prospera, astazi in reorganizare, eu avand 10%. De-a lungul anilor, la rugamintile fierbinti ale ei si pentru binele firmei, am girat un imprumut in banca cu un apartament si un teren, ambele apartinand sotului meu. Treptat, in urma unor argumente ca: "daca nu-mi dai acum 300 mil, pierdem casele", i-am imprumutat diverse sume care au ajuns la 1.2 mld, bani pe care trebuia sa mi-i returneze in momentul in care se va vinde sediul firmei. Tot treptat si fara stiinta sotului meu, am contractat doua credite de nevoi personale a cate 10000 euro, bani pe care i-am inmanat tot asociatei mele, care urma sa plateasca ratele. Acum s-au acumulat datorii mai vechi de 180 zile, bancile ma ameninta, iar ea mi-a spus ca valoarea cladirii nu va acoperi decat creditul firmei, nu si cele facute pe persoana fizica, nici vorba sa-mi poata returna banii. In cazul in care se va vinde, in sfarsit, cladirea, exista vreo posibilitate sa pot solicita 2 mld din suma obtinuta pentru a achita creditele si pentru a-mi recupera banii?