avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1505 soluții astăzi
Forum Activitate Buzau_40

Activitate Buzau_40

Va multumesc pentru raspunsuri, daca este vreun avocat in Constanta care m-ar putea ajuta, il rog sa lase un mesaj.
Va multumesc inca o data.
Buna ziua,
Va cer parerea in problema destul de stupida:
In Oct 2009 am incalcat prevederile Codului Rutier (conducere sub influenta alcoolului) si m-am ales cu o condamnare cu suspendare+anularea permisului.
Am reusit sa iau carnetul de conducere si am respectat legea de a nu ma urca baut la volan.
A trecut termenul de probatiune, nu am mai avut incidente; am fost si la psiholog dar fara prea mare succes.
Zilele trecute, din cauza ocuparii locului de parcare a unui vecin scandalagiu, m-am dus sa mut masina. Cand am dat cu spatele, am lovit o alta masina parcata pe alee;proprietara s-a isterizat si a chemat politia. La testare a iesit alcoolemie (cateva pahare de vin si sarmale) am colaborat cu agentii de politie.
Intrebarile mele sunt:
1. Ce urmeaza a se intampla acum?
2. Care este de obicei verdictul in astfel de cazuri?
3. Se considera recidiva daca a trecut termenul de incercare?
3. In Constanta un avocat care sa fie familiarizat cu astfel de intamplari, imi puteti recomanda?
Va multumesc.
Buna ziua,
A inceput sezonul tuicii si, ca tot omul, am gustat sa vad calitatea.
Dupa nici 5 km am fost oprit ptr ca am calcat banda continua, vrand sa parchez intr-un loc special amenajat.
Mi s-a facut testul de alcoolemie si mi-a iesit 1.Am fost la IML si am dat 2 probe de sange si apoi a sectie unde am dat o declaratie. Acum asteptam raspunsul de la IML.
Mi s-a ridicat carnetul de conducere si mi s-a eliberat o dovada unde nu scrie nr procesului verbal. P-V a fost semnat de mine si de un martor gasit la fata locului.
Mentionez ca nu am acest P-V ca sa pot sa vad ce infractiune a scris agentul.
Sunt prea nedumerit de aceste proceduri, asa ca va rog sa-mi ziceti care ar putea fi urmarile, ca sa stiu la ce sa ma astept din partea politiei.
Nu am mai avut alte infractiuni de cand am permisul (2001).
Care ar fi sansele sa scap doar cu amenda si permisul ridicat?
Răspuns la discuția Alcoolemie
Multumesc pentru raspunsul prompt. Nu am mai avut alte fapte sau infractiuni, si conduc din 2001.
Sunt destul de debusolat si ma intrebam daca nu exista sanse sa primesc doar amenda +sa raman fara permis.
Discuție Alcoolemie
Buna ziua,
Am nevoie de o parere avizata si sper sa ma ajutati: a inceput sezonul fabricarii tuicii si, ca tot omul, am gustat sa vad calitatea.
Dupa nici 5 km am fost oprit ptr ca am calcat banda continua, vrand sa parchez intr-un loc special amenajat.
Mi s-a facut testul de alcoolemie si mi-a iesit 1.Am fost la IML si am dat 2 probe de sange si apoi a sectie unde am dat o declaratie. Acum asteptam raspunsul de la IML.
Mi s-a ridicat carnetul de conducere si mi s-a eliberat o dovada unde nu scrie nr procesului verbal. P-V a fost semnat de mine si de un martor gasit la fata locului.
Mentionez ca nu am acest P-V ca sa pot sa vad ce infractiune a scris agentul.
Sunt prea nedumerit de aceste proceduri, asa ca va rog sa-mi ziceti care ar putea fi urmarile, ca sa stiu la ce sa ma astept din partea politiei.