avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate adi78

Activitate adi78

Discuție Divort
Buna ziua, am si eu o intrebare la voi toti. Care este procedeul unui divort cand unul dintre soti nu este deacord cu divortul desi locuiesc despartiti de mai mult de 4 luni, nu au copii impreuna, banca a luat casa unde se locuia, dar masina este pe numele sotiei desi fusese inregistrata pe firma lui? Din pacate desi certurile au fost auzite de multe persoane nu doresc sa vina martori in divort deoarece sotul este violent verbal si intimideaza lume. Nu exista martori - cum se procedeaza in acest caz? Sotii au adrese de domiciuliu diferite(sotia are adresa pe o fosta locuinta inchiriata si sotul pe fosta locuinta care a lasat-o fostei soti prin hotarare judecatoreasca) unde se v-a trimite instiintarea ptr. prezentarea in fata instantei? Daca sotul nu se prezinta la divort din diferite motive, se decide divortul sotia ramane cu numele sotului fara accept , se poate intampla ca sotul sa faca recurs ptr. indepartarea numelui? Sotia a avut inca o casatorie anterioara unde a pastrat numele fostului sot, dar prin cea de-a doua casatorie a primit un nume nou, acum la desfacerea celei de-a 2 - a casatorie ce nume v-a putea avea, cea de fata?, cea din prima casatorie?Multumesc anticipat de ajutor
am avut o relatie extraconjugala din care a reiesit un copil care mama nu ma lasa sa il vad ,nu vrea sa facem testul de paternitate,si de cand sa nascut nu am vazut decat pozele lui.pe certificatul de nastere al copilului este trecut sotul ei actual.cum pot face sa obtin testul de paternitate ptr confirmarea ca este copilul meu si care sunt drepturile mele dupa confirmarea paternitatii ?ce am de facut?care sunt procedeele legale ptr ca mama nu accepta un dialog normal si nici obtiunea de a face testul de paternitate?