avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate cristiana12

Activitate cristiana12

Răspuns la discuția Mama minora-poate pastra copilul?
Cine sesizeaza Protectia Copilului? Autoritatea Tutelara este implicata in vreun fel in acest proces?Mama trebuie sa solicite incredintarea nou-nacutului in instanta?
Buna ziua,

Am o situatie speciala in familie.Parintii mei sunt divorati de 9 ani. Instanta ne-a incredintat spre crestere si educare mamei. Acum apx. 1 an de zile, sora mea a parasit domiciliul in care locuia impreuna cu mama pentru a pleca la tatal meu domiciliat in alt oras (Ploiesti). Nici eu si nici mama mea nu am stiut de intentiile ei drept urmare am raportat disparitia ei la Politie.Nu i-a lipsit nimic atata timp cat a locuit alaturi de mama mea. Motivul principal pentru care a plecat a fost faptul ca mama o obliga sa se duca la scoala.Tatal meu i-a promis multe lucruri fapt care au determinat-o sa se duca sa locuiasca cu el.Desi ne-a promis ca o inscrie la scoala tatal meu, nu a facut-o.Legaturile dintre mine, mama mea si ea nu s-au deteriorat in urma acestor incidente si in ciuda acestor lucruri nu am aflat din timp de sarcina ei deoarece tatal meu i-a interzis sa ne spuna. De 3 luni mama mea este plecata cu contract de munca in strainatate. Acum sora mea sta cu mine. Eu sunt la master anul I si lucrez in acelasi timp. Am urmatoarele intrebari: 1.In conditiile in care eu si mama suntem salariate si avem locuinta , putem pastra copilul sau va interveni Protectia Copilului imediat dupa nastere si il va trimite in plasament?
Tatal biologic al copilului nu doreste sa il recunoasca decat daca facem noi solicitare de prelevare probe ADN ,in instanta. In urma acestui lucru, daca se demonstreaza ca el este tatal copilului, putem solicita decaderea din drepturile parintesti avand in vedere faptul ca nu a acordat nici un ajutor mamei in perioada sarcinii si pana la inceperea procesului?
Va multumesc!