avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate dana_h

Activitate dana_h

Discuție Pot face ceva?
Am mare nevoie de ajutor. Locuiesc intr-o casa nationalizata formata din 3 apartamente. Apartamentul meu, aflat la parter, este acum in proprietatea bunicii mele (nu a fost revendicat). Cele doua apartamente (et. 1 si 2) s-au aflat in proces de revendicare, proces pierdut de catre fostul proprietar si ramase in proprietatea fostilor chiriasi.
Casa are o curte comuna (proprietatea primariei – nu este trecut in actele de proprietate decat terenul aferent suprafetei construite). Intrarea principala a apartamentului meu cat si cea de servici se afla in aceasta curte. Pe schita din actul de proprietate mai este trecuta o intrare din curte in bucatarie (pe care acum am zidit-o). Intrarea principala a apartamentelor de la etaj se face prin strada si cea secundara prin curte.

Acum, intrebarea mea este:
Exista vreo posibilitate de a intra in posesia acestei curti (fara “acordul” proprietarilor unui dintre apartamente)?

Motivatia este ca, vecinii mei de la et. 1, scandalagii si procesomani, ii fac frecvent bunicii mele si mie tot felul de reclamatii la politie si deschid procese pe tema frecventa ca nu-i lasam sa intre in curte din cauza cateilor (catei care NU stau in curte ci in casa si ies in curte doar supravegheati de noi), ca aducem modificari curtii fara acordul lor (niciodata nu au contribuit cu nimic la intretinerea curtii dar s-au ocupat intotdeauna cu sicane de genul acesta). Mentionez faptul ca proprietarii de la et.2, nu au folosit niciodata aceasta curte motivand ca ei au intrare din strada si nu au nevoie de curte, scara de servici folosindu-le doar pentru accesul la pivnita, iar acesti “proprietari” de la et. 1 NU mai locuiesc in imobil din 2003 (vin ocazional pentru a vedea ce s-a mai facut in curte ca sa-si dea seama ce reclamatie mai pot face pe la politie au ce proces mai pot intenta).

Mii de multumiri!