avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate Manin

Activitate Manin

apropo de data incetarii am intrebay la ITM si au spus ca e data cand nu se ponteaza angajatul, acea data se trece in REvisal :)
de acord
dar va rog sa-mi precizati temei legal al faptului ca
- decizia trebuie perfectata la data incetarii contractului
- al sanctionarii neperfectarii deciziei la data incetarii contractului

in revisal este posibilitatea de a ascrie fie explicatia temeiului incetarii fie nr deciziei (si acestea nu sunt obligatorii dpdv legal de transmis)

Unde legea nu distinge nici noi nu trebuie sa distingem: legea prevede:-
obligatia inregistrarii si salvarii datei si temeiului incetarii
obligatia inregistrarii deciziei in 5 zile de la data perfectarii
temeiul incetarii se poate stabili si prin alte documente, nu doar prin decizie:
acordul partilor , demisie - cerere facuta
concediere - nota de preaviz,
abatere disciplinara - proces verbal aprobat al cercetarii disciplinare
exipare termen- termenul de pe contract, sau chiar referat de prelungire comunicat salariatului
pensionare - indeplinirea termenlor prevazute de

uneori intr-o companie mare actele nu se finalizeaza in fiecare zi....cel care are dreptul de semnatura fixeaza anumite zile in care se semneaza/ perfecteaza documentele
legea nu indica ca data incetarii e data perfectarii deciziei. Decizia se poate emite in ziua incetarii dar se va perfecta si deci inrefistra la o data ulterioara si nu inteleg in baza carei legi se poate sanctiona acest fapt.
- asa cum am mai scris in Revisal se anunta data incetarii si temeiu (acestea sunt obligatorii de transmis conform legii). Decizia se poate perfecta ulterior si in 5 zile de la data perfectarii trebuie inregistrata la ITM
nu stiu sa existe temei legal sa fi sanctinat pt ca la data terminarii nu este perfectata decizia de incetare. Daca cineva stie sa existe acest temei il rog sa-l comunice.
decizia exista dar nu este finalizata...:P
tudorvaleriu a scris:

1. Decizia poate fi emisa si mai tarziu. Important este ca ea sa se emita si sa contina data corecta a incetarii CIM.
2. Daca nu a fost emisa decizia nu se putea inregistra in Revisal incetarea CIM deoarece era nevoie si de numarul si data emiterii deciziei.


decizia se poate emite si mai tarziu.
In revisal se inscrie data incetarii si temeiul incetarii nu trebuie trecut numarul si data deciziei de incetare
multumesc pt 'dialog'

nu ma contrazic, eu am sustinut ca se trece ca data incetarii prima zi cand nu se ponteaza :)
nu am avut intetia de a va supara :)
dat in exemplul dat de dvs in cazul art 55 lit b) daca partile convin incetarea cu 5.05 in acea data angajatul nu se ponteza si deci da, se va opera in Revisal data de 5.05
se inregistreaza data incetarii prima zi cand nu se ponteaza angajatul

pe ITM online contractele sunt clasificate in activ si incetat
un contract nu este incetat in ultima zi de lucru
da
dar daca exista posibilitatea prelungirii contractului cum poti sa-l raportezi la ITM ca inactiv?