Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare REVISAL incetare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare REVISAL incetare contract

buna ziua

e corect sa daca un anjatat lucreaza pana in 30 si incepand cu 01 inceteaza contractul de munca, sa inregistrezi in Revisal si sa trimiti la itm incetarea contractului in 01?

dar daca 01 e sambata poti sa inregistrezi in Revisal si sa trimiti la itm incetarea contractului in 30?
Conform noilor reglementari, registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi are sediul sau domiciliul angajatorul la data incetarii contractului individual de munca al acestuia.
Daca aceasta data cade intr-o zi nelucratoare, atunci registrul se va depune in prima zi de lucru urmatoare.
deci in ex meu in 01 daca 01 e zi lucratoare si in 03 daca 01 e sambata
corect?
Da, este corect.
si in registru o sa consemnez incetarea in ziua incetarii sau daca aceasta e zi nelucratare (sambata sau duminica) in prima zi lucratoare (luni) de dupa aceasta?

Manin, utilizator
In registru se consemneaza data incetarii, oricare ar fi ea.