Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim pentru a beneficia de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim pentru a beneficia de somaj

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu o solutie la aceasta problema :
un angajat are cim pe perioada determinata de 3 luni (23.01.13 - 22.04.13) pe perioada derularii acestui cim, acum, in luna martie 2013, se poate incheia un act aditional , semnat de ambele parti, in care sa se specifice ca se modifica perioada contractula, pana la 22.03.2013 ?
Inainte de angajare, beneficia de somaj, dar nu reuseste sa-si indeplineasca sarcinile de serviciu si doreste sa inceteze cim si sa revina la somaj.
Daca unitatea ar inceta cim cu art 61 d, trebuie preaviz de 20 zile lucratoare si ar fi cam aceeasi perioada cu incetarea de drept a cim.

Multumesc anticipat!
Da, puteti face act aditional de modificare a duratei c.i.m. in loc de perioada 23.01.13 - 22.04.13, modificati in 23.01.13 - 23.03.13 ...

p.s.
3 luni inseamna 01.01 - 01.04 si nu 01.01 - 31.03 ....:)
Cornel Vasile, Consilier juridic
in revisal se face modificare contract si se trece data de 23.03.13, in loc de 23.04.13 ?

cim perioada 01.01 - 01.04, ziua de 01.04 ar fi ultima zi lucratoare ? sau incepand cu data de 01.04 ar inceta cim ?
In revisal se va modiifca data asa cum precizat dvs ...

data incetarii c.i.m. este data de 01.04 care poate fi zi lucratoare ... nu exista niciun text de lege care sa prevada ce fel de zi este data incetarii c.i.m.
eu procedez asa 23.01.13 - 22.04.13, perioada contractului, perioada lucrata (inclusiv 22.04) si apoi intocmesc decizia de incetare , in data de 23.04.13, in care precizez ca incepand cu data de 23.04.2013 inceteaza cim, deci nu e corect ?
Nu este corect ... potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun., contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata .
Prin urmare, textul de lege prevede clar care este data incetarii c.i.m. ... nu este prevazuta ca data a incetarii ziua urmatoare expirarii duratei pentru care a fost incheita c.i.m.