Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime

Daca un salariat pleaca cu data de 05.05.2011 mai este nevoie sa ii dau adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011-05.05.2011 daca nu a avut nici o modificare la CIM sau este de ajuns sa ii dau cartea de munca inchisa cu 01.01.2011 si decizia de incetare?
C.M. este inchis cu 01.01.2011; trebuie sa-i eliberati o adev. pt. restul perioadei lucrate - aceea nefiind specificata in c.m.
In aceasta adeverinta ii trec doar incetarea contractului?alta modificare nu a avut din 01.01.2011.
In adeverinta puteti trece mai intai inscrierile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976 si apoi incetarea c.i.m.
Am de facut o adeverinta de vechime pt acest an, salariatul a lucrat cu cim pe perioada determinata de 3 luni, dupa aceste 3 luni nu i s-a prelungit prin act aditional ci prin alt cim de 3 luni, eu trec in adeverinta aceasta modificare si daca da cum trec?,,modificare durata contractului ''la mutatia intervenita cumva si la nr si data trec pe cele ale noului cim???in data de 25.08 i s-a facut act aditional pentru modificare cim in nedeterminata.Trec si aceasta modificare?Sau in adeverinta se trec doar schimbarile pentru meserie si salariu?Multumesc frumos pt ajutor.
freeelis, ma poti ajuta si pe mine...daca un contract de munca pe perioada determinata inceteaza pe data 01.06.2011 conf art 56 litera j, i se poate face un nou contract pe perioada determinata tot cu data de incepere 01.06.2011?
Multumesc