Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime

Daca un salariat pleaca cu data de 05.05.2011 mai este nevoie sa ii dau adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011-05.05.2011 daca nu a avut nici o modificare la CIM sau este de ajuns sa ii dau cartea de munca inchisa cu 01.01.2011 si decizia de incetare?
Da, ii putet face un nou c.i.m. tot cu aceeasi data .. insa atentie ca ati depasit termenul de transmitere prin REVISAL ... Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
freeelis a scris:

Da, ii putet face un nou c.i.m. tot cu aceeasi data .. insa atentie ca ati depasit termenul de transmitere prin REVISAL ... Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.

Nu ca el a fost transmis in revisal la vremea respectiva.Problema era ca omul a plecat si cere adeverinta de vechime, iar eu nu stiam daca era corect sa ii trec pe adeverinta ca inceteaza cu data de 01.06.2001 (incetare de drept conf art 56 j) si tot cu aceiasi data i-am gasit la dosar un alt contract pe care va tr sa il trec si pe acela in adeverinta, era mult mai simplu cu act ad de prelungire, dar nu am lucrat eu la vremea respectiva.....
Este corect asa cum s-a procedat ...
freeelis a scris:

Este corect asa cum s-a procedat ...

sustin ce spuneti....pt. mihabucur76...si eu am avut ceva asemanator, numai ca eu i-am facut decia cu 56 j cu o zi inainte, adica expira cim-ul pe 25.08.2011 si eu i-am facut decizia de incetare cu o zi inainte de expirarea contractului, adica pe 24...s-ar putea sa nu mai fie incetare de drept, nu?
sara mihu, utilizator
@ sara mihu
in cazul dvs nu mai este vorba despre o incetare de drept ... art.56 lit.i C.mun. prevede clar ca , inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata ... din acest text de lege nu reiese ca data incetarii este anterioara sau ulterioara datei expirarii termenului pentru care a fost incheiat c.i.m. pe durata determinata , ci ca aceasta inceteaza de drept la data expirarii...