avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Activitate Mobirent

Activitate Mobirent

Multumesc mult pentru raspuns, aveam acea sesizare, de fapt o cerere catre banca in care declaram pierderea, distrugerea sau furtul acelor instrumente, intrucat nu cunosteam la acea data modalitatea in care s-au pierdut. Am vrut la momentul respectiv sa mergem si la politie insa cei de la banca ne-au spus ca totul e in ordine, nu este necesar sa mergem in alta parte. Banca nu a refuzat pe motiv de lipsa disponibil ci pe motiv de bilet declarat pierdut, furat sau deteriorat.. Acum partea cea mai importanta: cum a reusit sa faca plangere penala daca nu are nici un act la baza acelui bilet la ordin, nu are factura, nu contract nu are nimic, omu se vede de la o posta ca e un sarlatan, nu stiu ce explicatie a putut sa dea in momentul in care a fost intrebat cum a intrat el in posesia acelui instrument de plata, asta in cazul in care i s-a pus aceasta intrebare. Asa oricine ar putea gasi pe strada un bilet la ordin sau un cec semnat si stampilat ce face ia banii asa cu forta omului care a pierdut acele intrumente. Nu mai inteleg nimic traim intr-o tara in care totul e posibil, ne trezim sa facem plangeri penale la tot pasul si tocmai cine tot hotul se duce la politie sa imi faca rau, de ce nu s-a dus omu direct la executor sau la parchet sa faca plangere, oare pentru ca acolo il intrebau de provenienta biletului si nu avea ce raspuns sa dea?
Pe scurt, autorul parteneri de afaceri la un momentdat, a intrat in posesia unor bilete la ordin ( 2 la nr), in mod fraudulos, sustragandu-le din mapa personala a contabilului, biletele erau emise de catre societatea noastra, completate doar cu suma si datele societatii noastre fara a fi specificat nici un beneficiar, ele urmau a fi date cu titlu de garantie unor furnizori de materiale de constructii. Nestiind unde s-au pierdut acele bilete am mers la banca si am cerut anularea lor pe motiv de pierdere, furt sau deteriorare. Dupa un timp respectivul partener a introdus unul din bilete mai precis cel care era in termen, unul fiind deja cu data scadenta expirata, urmand a fi anulat de catre noi la momentul sustragerii. Atunci mi-am dat seama la cine sunt biletele, nu am luat nici o masura la momentul respectiv intrucat nu voiam sa mai am de-aface cu respectivul individ. Insa.... Instrumentul fiindu-i refuzat la plata pe motivul mentionat mai sus, acesta a depus plangere penala si sunt rugat sa merg sa dau declaratii la politie. Acum intrebarea mea este: cum a putut depune plangere penala impotriva mea daca el nu are decat acel bilet la ordin refuzat de banca, pe ce motiv i s-a admis acea reclamatie daca la baza biletului respectiv dansul nu are nimic, nici un document ( factura, contract sau orice alt act ) care sa demonstreze faptul ca noi avem o creanta catre societatea reclamanta?? Mentionez ca dansul si-a completat datele societatii sale la rubrica care era necompletata in Bilet. Lucru care poate fi dovedit prin expertiza grafologica ca nu e completat de aceeasi persona. Va rog mult de tot daca ma puteti lamuri in acest aspect, pana voi merge sa dau declaratiile. Va multumesc anticipat.