avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin35

Activitate cosmin35

Daca d-voastra distins domn faceti afirmatia aceasta atunci spuneti-mi va rog frumos unde scrie asa ceva?195/2002 cu completarile ulterioare face refierire la ,, anularea permisului de conducere, corect?deci de-a deveni intr-un fel doar pieton corect?dar ..... conf aceluisi text din OUG195/2002 nu voi mai putea urma cursurile unei scoli de soferi in romania in mai putin de un an ,dar nu face referire nicaieri la faputl daca a-si putea obtine in alt stat permis de conducere in mod legal si sa-l folosesc in romania ,da? atunci cum este ?
si cei din POLITIA RUTIERA dupa indelungi cercetari mi-au confirmat faptul ca, se poate conduce cu acel permis daca este obtinul dupa ce permisul romanesc a fost anulat definitiv ... nu suspendat
Re Deci ,distinsa Doamna , intrebarea mea este in felul urmator;-Prin sentinta respectiva doar se face referire la o condamare su suspendare , nicidecum la exerciatrea dreptului de a conduce autoturisme pe teritoriul Romaniei da?atunci dupa caderea hotararii definitive si impliciut de anulare definitiva a permisului de catre Politia Rutiera de unde am avut eu domiciliul in Romania, nu vad care ar fi problema daca am obtinut legal permisul de conducere in alta tara non EU .unde m-am stabilit definitiv?sincer am vb cu citiva avocati renumiti dar toata lumea a dat raspunsuri evazive , Politia Rutiera spune ce e legal sa detin si-sa conduc doar daca l-am obtinut dupa anularea celui romanesc . va multumesc
Nu-se cere cazier judiciar si nici o alta declaratie ref la permisul de conducere din tara de origine adica ROMANIA, dar revin distinda doamna si-va intreb ref la anulare permisului de connducere romanesc da?daca el nu-mai exista deloc unde scrie in 195/2002 sau unde?faptul ca, nu a-si putea urma cursurile unei scoli de soferi in strainatate ?dupa ce permisul romanesc a fost anulat ?sa citesc si eu ....va spun eu nicaier ................... este un vid legislativ .... legiuitorul nu-sa gandit la asa ceva , dooar in cazul in care INSTANTA hotareste interdicitia de a conduce pe teritoriul ROM atunci este vorba de altceva .... va multumesc
RE . mi-sa anulat permisul de conducere da>>>>> deci nu mai am deloc .... nu scrie nicaieri ca, nu a-si putea obtine altul intr-o tara straina unde m-am stabilit ,,,,, dupa caderea definitiva a hotararii judecatoresti ...cind aici nu mai am deloc permis ... deci repet nu suspendat ci anulat definitiv ... scrie ca, perioda minima ptr a-ma putea prezenta la examen este de un am ....(in romania) 195/2002 cu complectarile ulterioare nu face referire la obtinerea unui nou permis cu stabilirea conditiilor legale in tara de resedinta ....
Buna ziua , o intrebare la care nu-am primit raspuns elocvent. In urma ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti privind un accident de circulatie in care eu am fost implicat si condamnarea mea la un an de inchisoare cu suspendare ptr vatamare corporala grava din culpa si implicit anulare permisului de conducere am obtinut rezidenta intr-o tara vecina ne membra ue si implicit am facut scoala de soferi acolo si am luat examenul ,duapa ramanerea hotararii definitive cu permisul obtinut in mod legal acolo voi putea conduce in romania .?data eliberarii permisului strain este dupa caderea hotararii definitive in romania. I