avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate ady@p

Activitate ady@p

buna seara! pana in 12 dec. am fost in ccc, din 13 dec. am inceput munca. lucrez in invatamant la 2 scoli - 14 ore la o scoala si 4 la alta scoala. la scoala unde am 4 ore am luat salariu pe dec. cu 40 ron. mai putin., am intrebat si explicatia a fost ca - pentru ca, am inceput munca in dec., a trebuit sa imi bage cate o ora in octombrie si noiembrie, datorita programului de calcul pe care il folosesc, altfel nu puteam sa fiu incadrata si platita din dec. cum se poate asa ceva fiind in ccc in lunile respective, plus ca eu nu am vazut nici un leu in plus.
e corect?
Multumesc mult pentru sfaturi!
multumesc mult! dar se pare ca nu pot deloc sa o conving pe d-na contabila ca nu se impoziteaza.
nici nu stiu ce sa mai fac, avand in vedere ca in luna octombrie am intrat in prenatal si urmeaza si in lunile urmatoare sa primesc mai putini bani decat trebuie.
i-am trimis si legile care prevad acest lucru si nimic.
X-( :((:hammer:
la calcularea indemnizatie pentru crestere copil , ce se ia in calcul?
salariul net pe care l-am luat in mana adica cel impozabil sau venitul net cel neimpozabil?
multumesc mult!
asa mi-a calculat si contabila si am primit cu 90 ron mai putin
Codul fiscal,legea nr. 571/2003, art.42, urmatoarele venituri sunt neimpozabile: a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

CONFORM LEGII, nu se impoziteaza concediul prenatal.
am dreptate?

septembrie 8 zile concediu este initial 01 (75%) , iar cel pe octombrie 01 (75%) in continuare 8 zile si 14 zile concediu prenatal cod 08 (85%).
va rog frumos daca doriti sa-mi calculati si mie cati bani ar trebui sa iau pe luna octombrie.
in luna octombrie am fost 8 zile in concediu medical 75% si 14 zile concediu prenatal 85% (zile lucratoare).
MARTIE venit brut 1671
APRILIE venit brut - 1630
MAI venit brut - 1827
IUNIE venit brut - 1628
IULIE venit brut -1379
AUGUST venit brut - 1379
SEPTEMBRIE venit brut - 1424, dar am fost 8 zile in concediu medical 75% fisa pe septembrie arata asa :
salariu 1142
zile lucrate 14
zile concediu 8
zile CM fond salarii 5
zile CM fond CAS 3
salar timp lucrat 727
salar meri 109
total salarii de baza 836
spor vechime 10% 84
CM fond salarii 279
CM fond CAS 167
SPOR ZONA 58
VENIT BRUT 1424
somaj 7
CAS 126
CASS 54
sindicat 14
deducere pers. 200
venit impozabil 1023
impozit 164
rest plata 1059

as vrea sa stiu cati bani ar trebui sa iau pe luna ocotmbrie , va rog frumos daca puteti sa-mi calculati si mie .