avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate petrealuminita

Activitate petrealuminita

multumesc!
v-am trimis o intrebare pt consultanta!
Va rog sa-mi dati mai multe date despre legislatia in vigoare, adica numarul legii / legilor care regelementeaza acest aspect cat si ce inseamna CCMN la care ati facut referire.
Va multumesc pt. raspuns si cum putem stabili o discutie pt. o eventuala consultanta?
Lucrez de 2 ani intr-o insitutie mixta (stat / privat). Pana acum un an, chiar de la incadrare, primeam salariile la 2-3 luni. Incepand din ianuarie anul acesta, pana in prezent (10 luni), nu au mai fost platite salariile unei parti dintre angajati (dar asta e alta discutie !). Astazi am primit si un preaviz de somaj cu care sunt intr-u totul deacord dar temerea mea este ca, odata cu plecarea, nu am sa mai vad niciodata banii cuveniti, asta in conditiile in care aigurarile si celelalte obligatii fata de buget au fost (totusi) achitate de catre intreprindere, ceeace ma face sa banuiesc ca e un "talc" la mijloc... !
Intrebari:
1 - ce trebuie sa fac in cazul in care societatea nu-mi plateste drepturile restante odata cu lichidarea pt somaj (fapt foarte posibil pt ca si cu salariile ne-au dus cu vorba...)?
2 - se pot solicita salarii compensatorii avand in vedere faptul ca suntem disponibilizati 2 din 5 angajati, adica aproape jumatate din nr. angajatilor din sectie? Ce trebuie facut in acest sens?
Multumiri!