avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate MARIA7

Activitate MARIA7

Ce trebuie sa fac daca firma care mi-a montat panourile fotovoltaice pe acoperiș și mi-a deteriorat acoperișul de la terasa refuza sa repare stricăciunile.
Vreau sa-mi repar acoperisul, nu exista asociatie de proprietari de care sa apartin, iar vecini de pe scara nu vor sa plateasca. I-mi poate spune cineva ce LEGE ar putea sa ii oblige sa contribuie la plata reparatiei?
Răspuns la discuția concediu fara plata
perioada 01.10.2009 -21.10.2009 perioada in care se spune ca eram in preaviz.
Răspuns la discuția concediu fara plata
Nu am primit salariul compensatoriu. Acesta urma sa il primim la salariul din octombrie adica pe 10.11.2009 cand este zi de salar.
Buna ziua,
Sunt angajata la o firma privata si acum am descoperit ca pe perioada 01.10.2009-21.10.2009 firma refuza sa ne plateasca din motive ca nu are cum sa justifice zile din perioada respectiva.
In data de 28.09.2009 am primit preaviz de incetare a contractului de munca , plus plata unui salariu compensatoriu, urmand ca in data de 28.10.2009 firma sa ne trimita adeverinta si cartea de munca pentru a intra in somaj.
In data de 22.10.2009 firma se hotareste brusc ca punctul de lucru unde suntem noi nu se mai inchide si incepem lucrul. Cand am vb. cu mamagerul de zona in data de 22.10.2009 ne-a spus ca vom fi platite normal ( ca si cum am fi fost la serviciu ) dar surpriza a venit acum la intocmirea stalelor de plata cum ca nu au cum sa justifice acea perioada.
Intrebarea mea este : ESTE POSIBIL CA O FIRMA PRIVATA SA TE PUN IN CONCEDIU FARA PLATA FARA CA TU SA FII ANUNTAT IN PREALABIL? SAU SA FI FACUT O CERERE IN ACEST SENS?
Eu pentru aceea perioada am un concediu medical si o internare in spital) 05.10.2009-21.10.2009), dar nu le-am prezentat deoarece doream sa ies in somaj la aceeasi data cu colegele mele. CREDETI CA MAI POT FACE CEVA CU ACEL CONCEDIU MEDICAL?