avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate ButeEugen

Activitate ButeEugen

La 15.03.2007 dna. E face un testament cu titlu particular pentru un imobil exproipriat, revendicat in baza legii 10/2001, inca neretrocedat la data aparitiei testamentului. Beneficiarul testamentului dl. X. De retrocedare, in baza unei imputerniciri s-a ocupat dl X.
La data de 31.05.2007, dna. E, printr-un alt testament in favoarea dn-ei. Y,
dispune ca la data incetarii mele din viata, intreaga mea avere mobiliara si cea imobiliara, ce se va gasi in proprietatea mea sub orice titlu si oriunde sa fie mostenita cu drept deplin de proprietate de dra Y.
La data mortii dn-ei.E, terenul nu era retrocedat ; nu exista nici macar dispozitie de primar.
Intr-o adresa a Primariei este specificat ca dra. Y nu a formulat nicio notificare la Primarie de retrocedare in baza legii 10/2001 pana la termenul legal de depunere a acestora, respectiv 14.02.2002.( nici nu avea aceasta calitate )
Mai mult in certificatul de legatar al dra Y din 10 apr 2008 izvorat in baza testamentului din 31 mai 2007 la Masa succesorala nu este declarat imobiluli in litigiu .
La data de 27 .03.2008 a aparut dispozitia de primar conform careia "se restituie in natura imobilului. . .si pentru diferenta de suprafata se propune acordarea de despagubiri banesti "
Cine are dreptul legal asupra acestui imobil ?
Are calitate procesuala dra. Y sa il dea in judecata pe dl. X ?

AJUTOR :((