avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate ovisav

Activitate ovisav

multumesc pt sfaturi asa am si facut, stiti ce e curios ca de primit ma primesc in unitate, semnez condica zilnic , insa din pdv profesional / tehnic nu pot sa-mi desfasor activitatea conf. fisei postului, deoarece sunt blocat in a-mi desfasura activitatea. Cu toate ca printr-o adresa imi fac cunoscut faptul ca pana la pronuntarea instantei de contencios eu nu am raporturi de serviciu, ma citeaza intr-una la comisia de disciplina in perioada asta , deci pt a ma prezenta la comisie am raporturi de serviciu, insa pt a-mi exercita atributiile de serviciu nu am raporturi de serviciu. E complicat, de fapt povestea e lunga si interesanta, si din pacate va mai avea multe episoade.......
"cond suprem local" = dir coord institutie publica deconcentrata la nivel judetean subordonata unui aparat central. Mea culpa, poate de aici neintelegerea. Oricum ideea e ca odata cu plangerea prealabila (recursul ierarhic) am depus la instanta de contencios administrativ si o cerere de suspendare a efectelor deciziei de "concediere", cerere ramasa fara obiect in urma revocarii de aparatul central a deciziei de la nivel local. Asta vroiam sa scot in evidenta , reaua credinta a dir coord care nu ia in considerare decizia institutiei superioare si care........asteapta decizia instantei de contencios#-o
am primit o decizie de "concediere" din functia publica, nu vreau sa intru in amanunte, adica sa invederez faptul ca, conducatorul unitatii nu face diferenta intre salariat si functionar public, vezi decizia de "concediere" , chiar m-am gandit sa o postez pe toate portalurile juridice si nu numai, sa vedeti mostra de demagogie si incompetenta, dar nu asta ar fi problema cea mai grava. Ideea este ca am facut recurs ierarhic forului ierarhic superior, mi s-a admis plangerea in sensul ca s-a revocat in tot decizia mai sus amintita, dar conducatorul suprem local nu i-a in considerare decizia de revocare, mai mult nu o recunoaste, ......... astept pareri, opinii, cu cat mai multe cu atat mai bine
daca primesti citatie la comisia de disciplina , te absolva de prezenta in fata comisiei faptul ca esti in concediu medical ?