avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate adyma

Activitate adyma

Răspuns la discuția Vanzare Casa in Indiviziune
Da, succesiunea s-a facut acum 1 luna si am semnat din cauza presiunilor la care am fost supus. Mentionez ca nu mi s-a spus niciodata ca vor sa vanda. Efectiv au aparut cu cumparatorul la poarta si ma forteaza sa semnez.
Intre timp tatal meu a plecat de acolo, de 2 sapt. nu mai sta nimeni acolo.
Acum 3 ani eu am plantat si 20 de pomi fructiferi pe terenul aferent casei.

Multumesc
Am si eu o problema.

Este vorba de o casa, lasata de o persoana (STRABUNICUL) celor 3 fi.
2 (UNCHII) au plecat de acolo si unul a ramas (BUNICUL).
Cel care a ramas a avut 3 fete.

De asemenea 2 (MATUSILE) au plecat si una a ramas acolo s-a maritat (MAMA) cu (TATA) si au un copil (EU).
(MAMA) si (TATA) au locuit acolo cu (BUNICUL), au avut grija de el si au muncit impreuna. Acum 10 ani (MAMA) a murit iar (TATA) a ramas in continuare acolo. Acum 9 ani a murit si (BUNICUL) si eu am ramas mostenitor de pe urma lu (MAMA).
In acesti 10 ani (TATA) a locuit acolo singur si a avut grija de casa fara a avea vreun act.

Acum rudele (UNCHII) + (MATUSILE) au facut succesiunea si vor sa vanda casa care se imparte odata la 3 si o parte inca odata la 3, mie revenindu-mi cam a 9 -a parte.
Problema este ca eu nu vreau sa vand, sau cel putin nu in felul asta, deoarece (TATA) a avut grija de acel loc mai bine de 10 ani. Ce se poate face in acest caz. Se aplica legea cu preemptiunea, mai ales ca eu nu am bani sa cumpar, dar rudele zic ca au gasit o persoana dispusa sa intre in indiviziune cu mine, caci partea mea e relativ mica.

Multumesc mult si sper ca nu v'am incurcat prea tare.
Adrian