avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate aly82na

Activitate aly82na

Buna ziua,
am si eu o intrebare ... daca imi poate raspunde cineva
M-am angajat la o societate in data 01.06.2010 -contract per determinata 6 luni -numai ca in data de 12.10.2010 mi-am scris demisia (data inregistrarii demisiei este de 12.10.2010) si mi se spune ca trebuie sa onorez cele 15 zile de preaviz si ca nu pot pleca mai repede.In data de 18.10.2010 firma la care trebuia sa ma angajez imi spune ca nu mai poate tine blocat postul inca o saptamana, motiv pentru care am facut o hartie prin care ii anuntam ca de a doua zi(19.10.2010) nu ma mai pot prezenta la munca - hartie la care s-a dat numar de inregistrare si a fost trimisa mai departe.In aceeasi zi am facut 2 procese verbale de predare a gestiunii (si astea au fost inregistrate) spunandu-mi-se ca este in regula si ca de a doua zi nu mai trebuie sa vin.Astazi (26.10.2010) m-am dus dupa cartea de munca ... inchiderea cartii de munca mi s-a facut conf art 55 lit b iar data incetarii 12.10.2010.Pe decizia de incetare a contractului de munca (decizie inregistrata in 18.10.2010) spune acelasi lucru : ca a incetat contractul cu 12.10 ,ca ac decizie imi va fi comunicata in 5 zile de la data emiterii si bineinteles cu semnatura mea si data de 26.10.2010 cand am primit-o.
Intrebarea este : eu de fapt am facut munca voluntara intre 12.10 si 18.10 ?Chiar sunt in regula actele : un pontaj care arata ca am fost pana pe 18.10 la munca niste acte semnate de mine in 18.10 care arata clar ca am fost acolo.E legal sa ii zici unui angajat sa vina sa lucreze , in conditiile in care mai da si bani pe transport ,si apoi sa ii desfaci contractul cu data inregistrarii preavizului?

Multumesc anticipat
Buna ziua

Sora mea doreste sa isi ia o casa prin programul Prima Casa si vrea ca eu sa fiu codebitor.In ce masura ma va afecta acest lucru daca intr-un an (doi) voi dori sa achizitionez si eu un apartament (eventual tot prin programul Prima Casa) as putea sa fiu codebitor si in cazul in care face sotul creditul sau nu pot fi decat intr-un singur loc?Sau daca vor avea intarzieri la plata voi fi raportata si eu la Biroul de Credit?Se poate schimba codebitorul peste un timp?Apare pe undeva prin contract ce raspundere are codebitorul?

Multumesc