avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Activitate zaharie_alin

Activitate zaharie_alin

Răspuns la discuția SALARII COMPENSATORII
va multumesc mult pt raspunsul dat, vreau sa va mai intreb in ce situatie pot sa cer salarii compensatorii si in functie de ce se acorda aceste salarii? multumesc
Răspuns la discuția SALARII COMPENSATORII
buna ziua , sunt din Borsa ,MM, si am fost concediat de la o firma cu peste 2500 de angajati pe motiv ca postul meu s-a redus in urma unei hotarari a consiliului de administratie a societatii.Firma la care am lucrat este privata si am lucrat ca operator date calculator timp de 2 ani si 2 luni.Inca nu mi s-au trimis actele necesare pentru depunerea dosarului de somaj, eu semnand decizia in data de 26.10.2009.Va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac pentru a primi salarii compensatorii inainte de somaj, va rog pana nu este prea tarziu.Precizez ca in fiecare luna din salar mi s-a retinut o suma de lei (garantie) ,care si aia trebuie sa mi se restituie integral deoarece nu am produs nici o paguba la societate, dar totusi mi s-a spus ca o sa mi se restituie doar dupa inventar (este vb despre un supermarket) .In cazul in care se iese lipsa la inventar , suma se imparte pe cati angajati suntem si se imputa din garantie.Este corect asa ceva?


astept un raspuns , va multumesc frumos