avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate stevethegreat

Activitate stevethegreat

Discuție spor toxicitate
Buna ziua
Sotia mea lucreaza intr-o institutie se stat (muzeu) si lucreaza cu manuscrise. Nu a primit spor de toxicitate desi a cerut acest lucru de aproape un an. Alti colegi de-ai ei primesc acest spor. Doamna de la resurse umane i-a spus ca anul acesta nu i se poate acorda la salariu nimic in plus fata de cresterea de 15% peste salariul din octombrie. Cum putem proceda?
Va multumesc
Răspuns la discuția deductibilitate TVA
din ce vad eu se precizeaza ca "Aceasta masura se va aplica în perioada 1 mai 2009 – 31 decembrie 2010 "
ce se intampla de la 1 ianuarie 2011 ?
Buna ziua

Ma intereseaza daca in 2011 firmele pot deduce TVA la achizitionarea masinilor noi (leasing sau cash).
Am inteles ca in 2010 nu s-a putut
Mulltumesc
Răspuns la discuția rambursarea anticipata
multumesc
asta o sa fie invatatura de minte pe viitor
In 2001 eu si sotia am contractat un credit ipotecar de la o banca mare de la noi, din Bucuresti. Creditul a fost in EUR pe 10 ani. Incepand cu 2003 am inceput sa rambursam anticipat diferite sume pentru a scapa de dobanzile foarte mari (la vremea respectiva nu erau credite ipotecare cu 4-5% dobanda la EUR ca azi). Creditul a fost transferat in provincie, parintii nostri nefiind din Buc, ei platind in mare parte creditul. In sep 2006 parintii au dorit sa rambursam integral creditul, la momentul respectiv mai erau de rambursat in jur de 5.800 euro. Au sunat la banca unde plateau rata lunar si au cerut suma totala de plata pentru momentul respectiv. Au platit acea suma si au crezut ca totul s-a terminat.
Numai ca dupa 3 ani aflam cu surprindere ca nu e asa.
Suma respectiva a ramas in cont, banca tragand lunar, frumos, 108 euro (cat era rata).
Luna asta am aflat acest lucru si in acest moment mai avem de plata in jur de 1.500 euro pentru ca dobanzile au curs in continuare si banii pe care i-am platit acum 3 ani bineinteles ca nu vor acoperi suma ramasa.
Sa nu mai vorbim de faptul ca in sep 2006 cursul era de 3.51 RON si acum este de 4.3 RON.
Marea noastra greseala este ca nu am facut acea cerere de rambursare anticipata, am mers pe faptul ca daca am vorbit la telefon a fost ok. Banca nu a spus nimic de faptul ca trebuie facuta si cerere.
Pe de alta parte nu mi se pare ok ca banca sa dispuna de 5.800 euro timp de trei ani (ea putea lejer sa ii foloseasca) fara a ne a anunta de acest aspect.
Adica noi puteam foarte simplu sa depunem acei bani cu o dobande de 9-13% la lei pe an, plateam cei 108 euro pe luna (oricum nu era f mare suma) si acum puteam rambursa lejer tot creditul.
Daca intarzii cu plata unei rate cateva zile banca te cauta si in gaura de sarpe, daca nu platesti 3 rate consecutive te executa, dar eu daca platesc 55 de rate banca se face ca nu intelege si nu vrea sa imi recunoasca faptul ca am rambursat integral, ea punand banii in cont si continuand sa traga lunar rata.
Credeti ca avem vreo sansa?
Multumesc frumos.