avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deductibilitate TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deductibilitate TVA

Buna ziua

Ma intereseaza daca in 2011 firmele pot deduce TVA la achizitionarea masinilor noi (leasing sau cash).
Am inteles ca in 2010 nu s-a putut
Mulltumesc
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 12:51, 14 Februarie 2011
Iti propun un link cu o circulara de la anaf@
[ link extern ] /
din ce vad eu se precizeaza ca "Aceasta masura se va aplica în perioada 1 mai 2009 – 31 decembrie 2010 "
ce se intampla de la 1 ianuarie 2011 ?
S-au prelungit toate masurile de limitare a deductibilitatii pana la 31.12.2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere tva masina Bogdanxb3 Bogdanxb3 Buna seara si La multi ani! Am un cabinet veterinar+farmacie(sunt platitor de TVA).Mai este valabila legea prin care nu se poate deduce TVA-ul la masini pe ... (vezi toată discuția)
Plata tva - achizitie masina din germania pe firma platitoare de tva Airscape Airscape Buna ziua, Vreau sa achizitionez o masina SH din Germania, pe firma (mea) platitoare de TVA, la pretul netto (fara TVA-ul nemtesc). Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Deducere tva Aurel Aurel Aurel Aurel Buna ziua, Doresc sa achizitionez un autoturism nou, pe SRL! TVA-ul se deduce doar daca fac achizitia in sistem leasing? Din cite am auzit asta ar fi ... (vezi toată discuția)