avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un autoturism nou, pe SRL!
TVA-ul se deduce doar daca fac achizitia in sistem leasing?
Din cite am auzit asta ar fi singura solutie de deducere a TVA.

Mai exact, este vorba despre un autoturism cu 5 locuri, sub 3500 kg, pentru administratorul societatii, nu pentru transport angajati sau pentru agenti de vanzari.

Multumesc,

Cel mai recent răspuns: Aurel Aurel , utilizator 09:25, 1 Noiembrie 2010
Nu este deductibil tva-ul.
la achizitionarea unui autoturism in leasing , tva este deductibil :
- mai putin pentru valoarea reziduala , indiferent de momentul facturarii acesteia
- cu conditia ca acel contract de leasing sa fie incheiat pe o durata mai mare de 12 luni
Altminteri este considerata livrare , nu prestare de servciu si tva nu mai este deductibil .
De retinut ca limitarea deducerii tva ar trebui sa fie eliminata de la 01.01.2011 , fiind o masura cu caracter limitat in timp .
Nu am niciun fel de informatie daca limitarea se va prelungi sau nu pentru anul urmator .
Scuze, nu am fost atenta.Colega v-a raspuns corect.Nu am vazut partea cu leasing-ul.
Merci pentru raspunsuri!

Sa inteleg ca e adevarat ca doar la achizitia in leasing se deduce tva-ul?

Auzisem, de fapt citisem pe forum, ca si in cazul achizitiilor cash se deduce TVA daca masina intra in anumite categorii: masina de drive-test, pt agenti de vanzari, transport angajati...
va rog sa ma lamuriti si in acest aspect!
Raspunsurile date au fost conform intrebarii dvs.legate de achizitionarea autoturismului pentru administratorul firmei.

Alte discuții în legătură

Tva LIDIAD LIDIAD imi poate spune cineva daca pt un autoturism folosit de director este deductibila tva aferent valorii reziduale? (vezi toată discuția)
Tva deductibil pt masini noi petrea loredana petrea loredana Sunt o firma platitoare de Tva si as vrea sa stiu daca imi pot deduce Tva-ul la o masina noua cumparata din Anglia fara Tva? multumesc (vezi toată discuția)
Tva auto second hand romania adiarh adiarh Buna ziua , As dori sa aflu daca eu ca firma ,care am cumparat un auto SH de la o alta firma din romania, pot sa deduc TVA-ul la cumparare? (masina mi-a fost ... (vezi toată discuția)