Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un autoturism nou, pe SRL!
TVA-ul se deduce doar daca fac achizitia in sistem leasing?
Din cite am auzit asta ar fi singura solutie de deducere a TVA.

Mai exact, este vorba despre un autoturism cu 5 locuri, sub 3500 kg, pentru administratorul societatii, nu pentru transport angajati sau pentru agenti de vanzari.

Multumesc,

Nu este deductibil tva-ul.
la achizitionarea unui autoturism in leasing , tva este deductibil :
- mai putin pentru valoarea reziduala , indiferent de momentul facturarii acesteia
- cu conditia ca acel contract de leasing sa fie incheiat pe o durata mai mare de 12 luni
Altminteri este considerata livrare , nu prestare de servciu si tva nu mai este deductibil .
De retinut ca limitarea deducerii tva ar trebui sa fie eliminata de la 01.01.2011 , fiind o masura cu caracter limitat in timp .
Nu am niciun fel de informatie daca limitarea se va prelungi sau nu pentru anul urmator .
Scuze, nu am fost atenta.Colega v-a raspuns corect.Nu am vazut partea cu leasing-ul.
Merci pentru raspunsuri!

Sa inteleg ca e adevarat ca doar la achizitia in leasing se deduce tva-ul?

Auzisem, de fapt citisem pe forum, ca si in cazul achizitiilor cash se deduce TVA daca masina intra in anumite categorii: masina de drive-test, pt agenti de vanzari, transport angajati...
va rog sa ma lamuriti si in acest aspect!
Raspunsurile date au fost conform intrebarii dvs.legate de achizitionarea autoturismului pentru administratorul firmei.