avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1755 soluții astăzi
Forum Activitate cristina-mcc

Activitate cristina-mcc

- care este articolul din Lg. 18/1991 care prevede si astfel de situatii?. ( constituirea dreptului de proprietate......)
- exista vreo alta prevedere care sa specifice faptul ca daca o perioada de timp titlul de proprietate respectiv nu a fost contestat de nicio alta persoana, acesta nu mai poate fi anulat ? daca da , care este acesta.

Multumesc !
Niste rude au cumparat inainte de Revolutie un teren intravilan , cu chitante de ma^na. Ulterior cumpararii terenului , dar tot inainte de Revolutie, au construit o casa pe acest teren. Alaturi, chiar inainte de a cumpara terenul locuiau niste vecini cu care acum sunt in discutii ( judecata ) pentru hotar proprietate.
Dupa 1991 au primaria locala a eliberat un titlu e proprietate acestor rude ale mele pentru terenul cumparat de acestia., in baza - atentie - Legea 18/1991.
- mai nou vecinii cu pricina- au solicitat anularea titlui de proprietatea al acestor rude ale mele, pe motiv ca : LEGEA 18/1991 nu se refera la astfel de situatii, ci numai la recunoasterea/ reconstituirea dreptului de proprietate pentru cei carora au avut pamainturi in CAP-uri sau confiscate.
Intrebare : este adevarat ceea ce sustin acestia ? Se pot da titluri de proprietate in bz. lg. 18/1991 si altor categorii de proprietari ( ca cei in cazul de mai sus)? Daca da - in baza carui articol din aceasta lege , iar daca nu , stie cineva ce se poate face ,ca rudelor mele sa li se recunoasca dreptul de proprietate cu "acte in regula "- in baza carei legislatii( legi, decrete....etc )?