avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate zuzazuza

Activitate zuzazuza

Buna ziua,

Am cumparat in 2009 un apartament insa nu am verificat daca sunt firme la acea adresa. Pana in prezent au tot venit citatii si instiintari, somatii etc pentru 2 societati cu sediul in casa mea. Mi-e teama sa nu ajung la dispute cu executori veniti la usa mea.
Fostii proprietari nu mai au numerele de telefon, nu stiu unde sunt sau cum sa ii contactez. Cum procedez sa le radiez? Merg la ONRC cu contractul de vanzare cumparare? Exista acolo un formular, cerere pe care sa o completez? Fac o notificare compusa de mine si atasez copia actului de proprietate? Va multumesc anticipat.
Buna,
Eu tocmai ce am primit o adresa prin care mi se detaliaza rata de referinta la creditul de nevoi personale cu ipoteca, citez:
Maxim (rata de referinta) = rata de piata + costul rezervei + 5 %.
Si mai spun ei ca s-a stabilit la 4%, desi calculul ar fi dat 6,26% ( vaai...ce ne-a mai avantajat).
Si eu am acceasi nelamurire: cine este acest risc de lichiditate de 5%, ramane fix pe perioada contractului sau il modifica dupa bunul plac al ING?
Mentionez ca OUG privind protectia consumatorului zice: variatia bobanzii trebuie sa fie raportata la indici de referinta verificabili, mentionati in contract.

A reusit cineva ceva la OPC referitor la aceste abuzuri?

Merci