avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate vasilevasile

Activitate vasilevasile

Răspuns la discuția probleme cu fostul angajator
Numele, suma si la explicatie "incasari restante".
Răspuns la discuția probleme cu fostul angajator
Da, am. Mi s-au taiat doua chitante pe suma inapoiata. Ce se intampla de acum incolo?
Răspuns la discuția probleme cu fostul angajator
Am luat bani din incasari.Dar dupa ce au aflat cei de la firma, am achitat toata suma pe care am insusit-o.Da, am declarat ceea ce am facut.
Buna seara,

Am o problema si nu stiu cum se poate rezolva. La fostul loc de munca am creat un prejudiciu. Cei de la firma mi-au zis ca daca rezolv situatia nu dau drumul la dosar. Am achitat in totalitate acest prejudiciu, dar dupa am primit citatie ca trebuie sa ma prezint la politie. Intrebarile mele sunt : " O sa-mi treaca pe cartea de munca , disciplinar? O sa-mi apara in cazier aceasta problema?" Va rog sa ma ajutati in aceasta problema ! Multumesc!!!
Răspuns la discuția antecontract vanzare-cumparare
Imi cer scuze, nu am avut niciodata de-a face cu chestiuni juridice, din cauza asta probabil nu ma exprim cum trebuie. In antecontract nu se specifica decat faptul ca cele 2 case vor intra in posesia cumparatorilor incepand cu data de 30nov, cand se va semna contractul. Parintilor mei li s-a spus ca abia atunci vor include in contract si faptul ca intr-una dintre case va ramane bunica, pana in momentul decesului, ca o vor ingriji, ca jumatate din vie ii ramane bunicii pana la moarte etc, si ca acesta este doar un antecontract, pentru ca parintii mei sa nu se razgandeasca si sa vanda casele altcuiva. Parintii mei ii cunosteau dinainte pe cumparatori si au mers pe incredere; acum insa, dupa ce acest antecontract s-a semnat, s-a schimbat radical atitudinea cumparatorilor : dupa ce s-au rugat jumatate de an de ai mei sa vanda, acum nu mai vor sa aiba grija de batrana si nici sa treaca in contractul final ca nu vor beneficia de jumatate din vie. Au spus ca ei nu muncesc pentru altii. Tot ce v-am relatat doar s-a discutat; nu este nimic negru pe alb, cu exceptia acelui antecontract. Exista martori care au asistat la discutiile dinaintea semnarii antecontractului, cand cumparatorii promiteau (doar verbal, ce-i drept) ceea ce v-am relatat mai sus.
Răspuns la discuția antecontract vanzare-cumparare
Notarul le-a spus parintilor mei ca toate clauzele se specifica in contractul final: este vorba de doua case, in aceeasi curte, iar una ar fi trebuit sa ramana in posesia bunicii mele, pana la deces, abia apoi sa intre in posesia cumparatorilor; acestia ar fi trebuit sa aiba grija de bunica mea... Nici nu s-a semnat bine antecontractul, si cumparatorii si-au schimbat complet atitudinea fata de batrana. Cum se procedeaza in mod normal? Ar fi trebuit sa se specifice totul in antecontract? Care e diferenta intre un contract si un antecontract?
Va rog sa-mi spuneti daca un antecontract vanzare-cumparare poate fi anulat. Parintii mei au semnat un antecontract, in calitate de vanzatori, in care nu s-au stipulat toate conditiile, urmand ca acestea sa se specifice in contractul final. Acum nu se mai intelege cu cumparatorii, acestia nemaivrand sa respecte ceea ce s-a discutat. Antecontractul s-a semnat la notar, parintii mei au primit jumatate din bani, si se specifica faptul ca trebuie sa semneze contractul pana pe data de 30 noiembrie, in caz contrar cel care se razgandeste trebuie sa plateasca indoit suma. Ce se poate face pentru a anula antecontractul?