avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate freesia

Activitate freesia

Multumesc pentru raspunsuri! Nu m-am referit nici la pensia privata obligatorie, nici la asigurarea de malpraxis, despre care am inteles exact cum se procedeaza si nu au legatura cu asiguarea de sanatate. Situatia despre care vorbeam seamana cu pensia privata obligatorie, este pe acelasi principiu: in loc sa viram intreg procentul catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, vom vira doar un procent, iar 2% vom vira catre o firma privata de asigurari. Din moment ce nu vor mai fi atatea servicii medicale gratuite, cum au fost pana acum, ci vom avea o limita mai stricta, iar pentru multe servicii medicale va trebui sa platim, aceasta asigurare de sanatate privata va suporta aceste costuri. Persoana care m-a abordat mi-a spus ca orice persoana peste 18 ani poate incheia o asigurare privata de sanatate. In cazul in care nu are salariu, nu trebuie sa plateasca o polita lunar, ci se vor imparti procentele intre Casa de Asigurari de Sanatate si firma privata. In cazul in care persoana este salariata, i se va retine din salariu acelasi procent ca si pana acum, doar ca se vor imparti procentele - ca si in cazul pensiilor private obligatorii.
Numai ca as vrea sa vad legea care spune acest lucru. Si observ ca nici dvs. nu stiti sa existe inca o astfel de lege.
Buna ziua!
Am vazut ca s-a mai discutat despre acest subiect in iunie 2009 pe acest forum. De asemenea, am gasit, tot pe internet, ca s-ar fi dat o lege de acest gen in august.
De aceea, va intreb acum, din moment ce am fost abordata de un reprezentant al unei firme de asigurari de sanatate obligatorii (AIG): este obligatorie asigurarea privata de sanatate cu 2%. Sunt studenta, nu lucrez, deci deocamdata nu platesc asigurare de sanatate la CAS. Din ianuarie 2011 voi fi medic rezident. Am inteles ca ar trebui sa-mi fac asigurarea privata de acum, deoarece la inceputul anului 2010 Statul ma va distribui automat la un furnizor de servicii in cazul in care nu aleg pana atunci.