avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate dvoc

Activitate dvoc

Intrucat cartea de munca originala a fost pierduta de cei de la ITM in momentul in aceasta a fost predata pentru incheiere ce trebuie facut pentru ca dosarul de pensie sa poata fi preluat de cei de la casa de pensii ?
Tot ce mai am din cartea de munca este o fotocopie insa nelegalizata.
Pentru a putea preda dosarul de pensionare Casei de Pensii am nevoie si de originalul cartii de munca.
ce document/hartii ar trebui sa am la mana pentru ca cei de la casa de pensii sa primeasca dosarul ?

multumesc mult pentru suport
multumesc enorm pentru promptitudine in raspunsuri. Dilema mea ca angajat si cred ca si a angajatorului este ca persoana care se ocupa de dosar a cerut sa fie adaugat la dosar si cartea de munca incheiata. Din cele de mai sus inteleg ca:
- de fapt cartea de munca nu ar trebui incheiata, ci sa se faca o mentiune in ea cu specificatia "propus la pensie anticipata ...." - de acest lucru inteleg ca trebuie sa se ocupe angajatorul ...si abia dupa aceea sa fie depusa la Casa de Pensii
- daca se incheie cartea de munca (contractul de munca), inteleg ca nu mai este legal ca salariatul sa continuue munca ?
buna ziua,

am urmatoarea situatie: ies la pensie la cerere (anticipat), mi s-a transmis ca dosarul este ok, mai trebuie sa inchei cartea de munca si sa astept decizia de pensionare.
Problema este la angajatorul actual care mi-a transmis ca odata incheiata cartea de munca asta inseamna ca nu poate sa ma mai tina pana la iesirea deciziei de pensionare ca legea nu-i permite - asta ar insemna sa muncesc la negru.
as vrea sa stiu daca este adevarat acest lucru ce as putea sa prezint eu sau angajatorul la un potential control pe aceasta tema ? Ce solutii sunt pentru a putea totusi lucra in legalitate pana la iesirea deciziei de pensionare ?

Va multumesc anticipat