avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu mai am cartea de munca in original - ce e de facut?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu mai am cartea de munca in original - ce e de facut?

Intrucat cartea de munca originala a fost pierduta de cei de la ITM in momentul in aceasta a fost predata pentru incheiere ce trebuie facut pentru ca dosarul de pensie sa poata fi preluat de cei de la casa de pensii ?
Tot ce mai am din cartea de munca este o fotocopie insa nelegalizata.
Pentru a putea preda dosarul de pensionare Casei de Pensii am nevoie si de originalul cartii de munca.
ce document/hartii ar trebui sa am la mana pentru ca cei de la casa de pensii sa primeasca dosarul ?

multumesc mult pentru suport
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:00, 19 Ianuarie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
Depuneti o sesizare la Inspectia Muncii daca cei de la ITM v-au pierdut carnetul de munca ... si mai exista posibilitate de a-i actiona in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Predarea cartii de munca - persoane instalate in alta tara a uniunii europene gogu13 gogu13 Buna ziua, Predarea cartii de munca pina la 30 noiembrie 2008 este obligatorie si pentru cetatenii romani care au actualmente domiciliul si lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Castigare in instanta grupa ii de munca gabros98 gabros98 Sunt pensionar cu pensie definitiva si doresc sa aflu daca merita sa deschid un proces in scopul recuperarea grupei a II-a de munca pentru intreaga perioada de ... (vezi toată discuția)
Carnet de munca Daniela2172 Daniela2172 sunt angajata la o societate si tin evidenta carnetelor de munca. in urma cu o saptamana mi-a disparut un carnet de munca al unui angajat. cum procedez in ... (vezi toată discuția)