Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu mai am cartea de munca in original - ce e de facut?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu mai am cartea de munca in original - ce e de facut?

Intrucat cartea de munca originala a fost pierduta de cei de la ITM in momentul in aceasta a fost predata pentru incheiere ce trebuie facut pentru ca dosarul de pensie sa poata fi preluat de cei de la casa de pensii ?
Tot ce mai am din cartea de munca este o fotocopie insa nelegalizata.
Pentru a putea preda dosarul de pensionare Casei de Pensii am nevoie si de originalul cartii de munca.
ce document/hartii ar trebui sa am la mana pentru ca cei de la casa de pensii sa primeasca dosarul ?

multumesc mult pentru suport
~ Conținut șters la cerere ~
Depuneti o sesizare la Inspectia Muncii daca cei de la ITM v-au pierdut carnetul de munca ... si mai exista posibilitate de a-i actiona in instanta.