avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate raluiulia

Activitate raluiulia

adriantot a scris:

Poate aveti dreptate. Mai traim si mai vedem!
Eu am completat declaratia 112 Sectiunea C cu pensionari care au Conventie/Contract civil cu asociatia si daca am vrut am completat si obligatia de CAS de 10,5% iar daca nu am vrut nu am completat-o cu aceasta contributie.

Buna ziua,
eu va rog sa incercati macar sa completati decl. 112 doar pentru pensionari si doar cu impozit si abia apoi sa ne tot zapaciti pe forum.
Teoria e teorie, practica ne omoara domnule.
O zi buna
1) Pt. declaratia 100 pt. pensionari trebuie sa duc pe cd informatia ? ca nu mi se emite decat pdf. ? nu mai are cod de bare ..... ce fac ? listez 2 exemplare si le duc asa ?

2) Nu sunt angajata nicaieri, am doar un contract individual cu casa de pensii si platesc o suma lunar. Acelasi fel de contract de neasigurat il am facut si cu casa de sanatate si le platesc 33 de lei lunar.
In consecinta la un venit spre exemplu de 1000 de lei brut lunar cat ar trebui sa platesc la CAS pt PFA ?

Multumesc.:D
Multumesc pentru raspunsuri.

Deci am sa-mi fac PFA.

1)In privinta actelor de intocmit pt mine vor fi mai multe, deoarece la fiecare asociatie este angajata si o femeie de serviciu...... asa ca tot le faceam . Atunci pentru femeile de serviciu voi face decl.100, ca sunt pensionare, iar eu voi tine inca o contabilitate. Nu?
Pot sa fac declaratia 100 tot la 6 luni? si atunci platesc 10% sau 16% ? cu regularizare la sfarsit de an ?

2)Ca PFA ce taxe voi plati lunar? adica impozite?

Multumesc anticipat.
Raluca
Buna ziua.
Sunt o persoana fizica cu atestat de administrator, lucrez pentru mai multe asociatii de proprietari si as dori sa stiu cum ar fi mai convenabil : sa-mi fac PFA, microintreprindere sau doar conventie civila ?

Multumesc
Raluca
Va multumesc mult !

Raluca
Multumesc!

Inca o intrebare : este 1 salar sau difere in functie de ramura in care este incadrata activitarea firmei ? CAEN-ul firmei este 4673 - Comert cu ridicata al materialului lemnos si a materialelor de constructie si echipamentelor sanitare .


Buna ziua,
in momentul actual sunt angajata la o firma aflata in insolventa , care mi-a redus postul cu trimitere in somaj. Sunt in perioada de preaviz acordata de firma. Doresc sa stiu daca am dreptul la salarii compensatorii in urma disponibilizarii?

Multumesc