avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate whiteman

Activitate whiteman

Răspuns la discuția Plata retroactiva CAS
Asa se numea permisul - 'permis cu sedere permanenta'. E acordat pe o durata de 5 si poate fi prelungit. Domiciliul era in R. Md, iar rezidenta in Rom.

Imi raspunde cineva la intrebarea de mai sus?
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire legata de plata retroactiva a CAS-ului. Sint cetatean basarabean si am fost angajat in Romania cu contract de munca pina in octombtrie 2008. A urmat o pauza de 15 luni in care am lucrat fara contract de munca in Romania si cu carte de munca in Rep. Moldova (3 luni).

M-am angajat din nou in Romania cu contract de munca incepind cu martie 2010, iar din luna iunie a aceluias an am devenit cetatean roman cu domiciliul in Romania. Pina in acel moment foloseam un permis de sedere permanenta, cu domiciul in Rep. Moldova.

Casa de Asigurari ma obliga sa platesc retroactiv CAS pentru 6 luni, deoarece in registrul lor figurez cu pauza mentionata mai sus. Motivul invocat este acela de a 'avea continuitate'. Nu mi se pare corect sa platesc pentru un serviciu de care nu am beneficiat, mai ales ca o buna parte din perioada de 15 luni nu am fost pe teritoriul Romaniei.

Va rog sa imi dati un sfat daca pot sau nu evita plata retroactiva a CAS-ului.

Cu multumiri,
Andrei
Lucrez de aproape un an la o firma fara carte de munca sau contact. Am nevoie sa demonstrez intr-un fel sau altul ca in aceasta perioada am lucrat si nu am fost somer.

Cum as putea face acest lucru? E posibil sa inregistrez retroactiv un contract de colaborare sau de prestari servicii? Trebuie sa fiu neaparat PFA? Pot sa fac cu angajatorul vre-un act din care sa rezulte ca am colaborat, fara ca acesta sa trebuiasca inregistrat/declarat la ITM?

Mentionez ca nu ma intereseaza avatajele care decurg dint-un contract de angajare (pensie, asigurare medicala etc). Am nevoie sa demonstrez ca am lucrat in aceasta perioada in cadrul unui dosar de emigrare in Canada.

Va rog sa-mi oferiti un sfat in acest sens.