avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate Anca_87

Activitate Anca_87

Răspuns la discuția indemnizatie somaj
De cand se iau in considerare cele 60 de zile ,din data de 12 iulie sau de la 1 august ? Va multumesc pt raspuns.
Buna. Sunt insarcinata in luna a 7-a si am absolvit facultatea in 12 iulie 2010. Pot sa-mi depun actele de somaj si daca sunt insarcinata. Daca da ,in cat timp de la absolvirea facultatii? Si daca imi depun actele de somaj ,beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului ( de cei 6 mil).?Ar trebui sa nasc in luna lui octombrie ,deci nu stiu daca as apuca sa iau somaj ,pt ca am inteles ca actele treb depuse in 60 de zile de la absolvirea facultatii ,dar de somaj beneficiez doar dupa cele 60 de zile ,ca in aceasta perioada esti in cautarea unui loc de munca. Cum as putea proceda in situatia mea? Va multumesc .
Am auzit ca mai nou se da indemnizatie si pentru mamele care urmeaza masteratul. Situatia mea e cam asa: in 13 iulie 2010 am licenta, iar dupa absolvirea facultatii vreau sa ma inscriu la masterat ,care l-as incepe in octombrie 2010. Sunt insarcinata in 26 de saptamani, sarcina gemelara, iar intrebarile mele sunt:

Daca dupa absolvirea facultatii imi depun actele de somaj ( dureaza 60 de zile pana mi se acorda somajul, si eu trebuie sa nasc in octombrie, deci as lua doar o luna de somaj) pot primi indemnizatie pt cresterea copilului dupa doar o luna de somaj sau trebuie sa treaca mai multe luni ?

Daca ma inscriu la masterat , am sanse sa primesc indemnizatie ?

In cazul sarcinii gemelare se primeste indemnizatie dubla?

Multumesc frumos si sper sa fii inteles nelamurirea mea, astept raspuns pe mail daca se poate.

Am o intrebare in legatura cu indemnizatia pt cresterea copilului.Sunt studenta in anul 3 ,la o facultate particulara ,la zi.Pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului daca nasc dupa sustinerea licentei(de exemplu ,am licenta in iulie 2010 si voi naste in august -septembrie 2010)?
Din cate am citit exista la un moment dat un alineat in care scrie ceva de genul ca beneficiaza de indemnizatie si persoanele care au terminat studiile universitare in urma cu max 60 de zile sunt in situatia in care pot beneficia de somaj dupa facultate!