avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1913 soluții astăzi
Forum Activitate Bmadalin

Activitate Bmadalin

Răspuns la discuția chirie noua - intrebari
Multumesc nespus de mult pentru raspunsul rapid !
Buna seara.
Urmeaza sa ma mut intr-o chirie noua (prima de altfel) , prin plata unui avans + garantie(catre proprietar) si a unui comision (agentiei). Intrebarea mea este : ce contract / contracte trebuie sa fac (ce clauze? ) , sa nu ma trezesc cu o "teapa" tinand cont ca suma nu e modica .
Multumesc anticipat ,
B
Multumesc pentru lamuriri ! cred ca o sa devin clientul vostru fidel :))
Cum banuiam, in actualul contract nu scrie nimic referitor la despagubiri in caz de desfiintarea postului. Multumesc pentru sfat.

Dar referitor la prima de relocare, este vre-o lege care vizeaza conditiile acordare ?
Salutare, lucrez in cadrul unei companii X , si va trebui ( fortat ) sa semnez cu o alta companie Y. Compania X tine neaparat sa semnez contractul cu Y - apeleaza la desfiintarea postului de munca - intrebarile mele sunt: 1) momentan am prima de relocare ( mobilitate) , daca semnez celalalt contract, prima de mobilitate imi ramane in stadiul actual sau va incepe iar ca din prima zi ( de la zero ) ?
2) daca am contract obligatoriu pe x ani cu firma actuala, acest contract se va transfera la viitoarea firma ?
3) daca nu vreau sa ma transfer la viitoarea firma , ce se va intampla (dpdv al contractului obligatoriu x ani - adica ma vor "concedia" iar eu voi fi liber de contract fara nici o consecinta (plata trainingurilor , etc.) ? )
4) daca imi voi da demisia in mai putin de x ani ( cat prevede contractul obligatoriu ) exista riscuri ca firma X sa imi ceara o despagubire mai mare decat prevede contractul ?


Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre .