avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1714 soluții astăzi
Forum Activitate cozma maria

Activitate cozma maria

Răspuns la discuția divort
Va multumesc pentru informatii !!!
Discuție divort
Am si eu cateva intrebari.
Am ajuns la intelegere cu sotul meu ca vrem sa divortam, dar avem un copilas de 4 ani. Eu nu mai stau cu sotul in satul in care am locuit impreauna, ci stau la 50 de km de la el intr-un oras, copilul e tot acolo la gradinita cu el, si de vineri pana luni e cu mine la oras. De la inceputul anului scolar 2010-2011 va veni la o gradinita particulara in acest oras, pentru ca si el recunoaste ca are mai multe posibilitati la oras,si are nevoie de mama. El e de acord cu asta, deci copilul in timpul gradinitei va sta cu mama, dar sotul cere ca sa devina el tutor la copil, numai pe hartie, ca sa ramana si el cu "ceva". Avem vreo sansa ca sa facem divortul in felul ca, daca tata ramane tutor, sa fie inclus in proces ca este cu mama in timpul gradinitei, si in fiecare weekend, si vacanta cu tata, eu sunt de acord cu asta, dar nu stiu cum trebe procedat, sau pot sa ma duc numai pe incredere ca el va tine cuvantul?
Mentionez faptul ca suntem prieteni buni cu sotul, fiecare zi vorbim la telefon, dar am hotarat ca nu vom mai trai impreuna. Va rog sa-mi ajutati. Multumesc!