avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate bettykriss

Activitate bettykriss

Am evidenţiat 2 remarci care mi se par comice în context.
Adica mafia este formata din cei 3/4 locatari batrâni!

Nu . Mafia nu este formata din batranii aceia . Batranii sunt batrani , nu vad nici sa citeasca listele de plata , sunt constiinciosi si isi platesc la timp , primii , datoriile dar nu or sa se duca niciodata sa -i traga la raspundere pe administrator si pe presedinte . Au trait si traiesc de atatia ani sub acelasi presedinte care ii aiureste / abureste cum vrea el . Mafia e alta si de ea sunt raspunzatori admin. + pres. Dau in judecata locatarii restantierii la intretinere , ajung de le sunt scoase apartamentele la licitatie pe mai nimic , ei vand pontul cuiva sau chiar ei cumpara acele apartamente si pe urma isi iau dreptul sau le revand la pretul real . Si astfel de lucruri le-am aflat de la locatarii altor blocuri care au aceeasi adminstratora si acelasi presedinte .Nimeni nu i-a controlat macar o data . In schimb vezi ca presedintele isi schimba toata baia ( cada , instalatii sanitare , totul de la zero ) , masina , si ajungi sa te intrebi cu ce bani ? El e liftier sau , ma rog , maistru la lifturi si in mod sigur nu castiga atat cat sa-i permita astfel de schimbari majore cand ani de zile a stat fara faianta sau fara altfel de imbunatatiri in casa ....
Din vara , ca sa dau un alt exemplu , s-a pus faianta in holul de la intrarea in bloc si s-a pus usa termopan . Tot de asta vara platim pentru aceste reparatii dar omul care a pus faianta nu si-a primit banii pt munca facuta . Si mai platim si lunar fondul acela de reparatii .
In fine , sunt multe nereguli dar pe care nu ai cui sa le spui sau nu ai ce face . Iti mai strigi ( eu ) disperarea , nemultumirea pe cate un forum unde cauti sa auzi si o alta parere mai autorizata si care sa iti dea convingerea ca nu esti tu ( eu ) cel anormal in gandire .
Lumea se complace in starea aceasta de lucruri si atat ....
Va multumesc foarte mult ......ca existati .......am sa va urmaresc in continuare cu palcere pt ca am de invatat lucruri noi .
:vishenka:Va multumesc foarte mult pentru raspuns .
Am descoperit , mai tarziu ce-i drept si celelalte subiecte de pe forum si va multumesc .Imi sunt de un real folos in conditiile in care aici in bloc nu ai cu cine sa vorbesti , sa te consulti iar presedintele si administratora fac legea bazandu-se pe faptul ca nimeni nu-i intreaba nimic , 3/4 din locatari sunt batrani , iar de o adunare generala , o sedinta ceva nici nu se pune problema : in aproape 7 ani de cand suntem in acest bloc nici macar o sedinta nu a fost .A incercat acum un an -doi un avocat nou mutat in bloc sa faca ceva dar nu a reusit absolut nimic . E mafia prea mare .
Mi-ar fi de folos daca as stii si unde as putea cere un control pentru asociatia noastra de locatari . Am fost la Radu Opaina la inceput , cand abia ne mutaseram in bloc cu unele treburi care noua nu ni se pareau a fi in ordine si ne-a spus sa-i dam in judecata . Trebuie sa recunosc ca nu m-a multumit raspunsul si chiar nu pot sa cred ca nu exista nimeni care sa-i traga la raspundere , care sa-i verifice .
E normal sa fie angajata cu conventie civila in conditiile in care face acest serviciu de administratora pentru mai multe blocuri ???
Multumesc frumos pentru sfaturi si pentru ca v-am descoperit .Imi sunteti de mare ajutor .
As vrea sa stiu daca e legal ca impozitul si asigurarile de sanatate ale administratorului si ale femeii de servici sa fie platite de noi , de locatari .
Spune ca nu e angajata cu carte de munca ci pe baza de conventie si ca asa se procedeaza . Nu era normal ca aceste asigurari de sanatate si impozitul sa fie oprite din salariul lor ? De ce trebuie sa le suportam noi , locatarii si le suportam nu pe numar de persoane ci pe suprafata locuibila .
Va multumesc .