avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian BLK

Activitate Lucian BLK

Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Multumesc din nou!
Totusi, din varii motive, doresc sa colaborez cu o anumita banca! Este dreptul meu, nu!? Merg cu codul IBAN la societatea al carui angajat sunt si aceasta refuza imi a vira drepturile salariale in respectivul cont! Ei practic, ma obliga in a consuma un anumit produs al unui anumit comerciant!!!
Va multumesc pentru lamuriri. Totusi, atat timp cat sunt obligat sa colaborez cu o anumita institutie bancara si sa detin un cont la aceasta institutie .....
Detaliez putin, firma la care sunt angajat are contul la banca X iar noi, angajatii, suntem nevoiti a ne face cont si card la o alta banca, Y, banii fiind livrati astfel din banca X in banca Y! Personal, sunt deranjat de acest fapt!
Si asta este legal?
Nu contravine vreunei legi? Nu incalca niste drepturi (la proprietate). Adica, ma obliga ca banii, care sunt proprietatea mea, sa-i depun la ce banca vor ei ....
Multumesc mult pentru raspuns, este ceea ce doream sa aflu.
Ce pot face pentru a determina angajatorul sa-mi vireze drepturile salariale in contul dorit de mine? Pasi de urmat, etc.
Multumesc mult de raspuns dar sunt interesat doar din punct de vedere legal, daca o societate isi poate constrange angajatii la colaborarea cu o anumita banca!
Bine v-am gasit!
Am nevoie de putin ajutor si sper sa-l gasesc aici.
Cat de legala este obligarea angajatilor, de catre angajatori, de-a avea carduri de salarii doar la o anumita banca? Eu presupun ca nu este dar as avea nevoie de putin ajutor cu privire la modalitatile de convingere a angajatorului asupra acestui aspect.

Va multumesc.