avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate anita35

Activitate anita35

multumesc!
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

luiza2008 a scris:

Doar in cazul in care in acel contract exista o clauza de denuntare unilaterala...Altfel,va trebui sa respectati contractul de inchiriere pana in aprilie 2010.


Da, nu aveti cum sa faceti altfel decat daca va intelegeti cu chiriasul si accepta.
Contractul e valabil pana in 2010 si doar daca are vreo culpa puteti cere rezilierea contractului daca chiriasul nu este de acord cu rezilierea.

avocat Claudiu Lascoschi


inseamna ca chiriasul trebuie sa paraseasca casa in 2010 chiar si fara notificare de reziliere?
am inteles; mai exista si o persoana imputernicita prin procura de tatal meu, ea a si semnat contractul in aceasta functie. Daca noi nu suntem inca in nici o relatie cu chiriasul, poate este persoana imputernicita pt desfasurarea contractului si afacerilor de inchiriere cea care ar putea sa notifice rezilierea?
multumesc pentru raspunsuri; totusi as dori sa aflu mai mult: suntem in strainatate si din diferite motive am planuit sa mergem in Romania de abea in Martie 2010. Din cauza contractului de inchiriere, adica din cauza rezilierii acesteia in timp, nu ar trebui sa dezbatemprocesul de mostenire cel mai tarziu pana in Februarie 2010?
da, nu asta e problema, o sa respectam contractul, dar nu vrem sa se prelungeasca in nici un mod (de pilda tacit) DUPA sfarsitul acestei date.
am inteles, ca un contract de inchiriere inceteaza cu data expirarii, nu? am mai inteles, ca un contract facut pe un timp hotarat se poate prelungi si tacit, daca nici una din parti nu face o miscare spre prelungirea/reannoirea contractului sau rezilierea acestuia inainte de incetarea contractului . Asa ca daca inca nu sunt mostenitor legal, atunici nu pot sa notific rezilierea in timp (= 60 de zile inainte de incetarea contractului).
Vremsa vindem apartamentul.
as dori sa ma informez asupra unui caz mai complicat: suntem mostenitori legali dupa tatal meu, care a fost proprietar unei case in care acum sta un chirias. Contracturl de chirie expira in Aprilie 2010. cum putem face rezilierea contractului, caci inca nu a fost desfasurata procedura succesorala. Pot sa trimit de pe acum o notificare de reziliere, chiar daca inca nu am certificat de mostenitor?