avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate Cineva06

Activitate Cineva06

Discuție Accident usor
Buna zua,
As dori sa ma ajutati cu o speta mai atipica. Doua autovehicule circula pe "minunatele" noastre sosele din sensuri diferite. Axul soselei este nemarcat. La un moment dat ambele autovehicule au cate un crater pe partea lor. In incercarea de a le evita, ambele ajung foarte aproape de axa drumului sau chiar pe axa drumului (nu s-a putut stabili care din autovehicule a depasit axa drumului aceasta nefiind marcata). Urmarea: ambele autovehicule avariate si nici unul din soferi nu isi recunoaste vinovatia (posibil sa fi fost ambii vinovati).
Care este procedura in acest caz? De prezentat ne-am prezentat la primul post de politie, dar agentii ne-au trimis la asiguratori. Am citit ca asiguratorul va stabili cine a fost vinovat, sau daca e cazul declara culpa comuna.
Care sunt consecintele? Va ramane soferul declarat vinovat fara carnet? Sau nu se aplica nici o penalizare? Daca e culpa comuna, asiguratorul va plati reparatiile sau trebuie fiecare sa isi faca masina pe banii lui? Asiguratorul va da o dovada cu care se poate repera masina? Se poate iesi cu acea dovada din tara?
Stiu ca am multe intrebari, dar inainte de a face vreun pas, as dori sa ma informez, sa fiu in cunostiinta de cauza.
Va multumesc foarte mult.