avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate shalizar

Activitate shalizar

Buna, am si eu o nelemurire de care am tot intrebat si nu stie nimeni sa imi raspunda. Daca mi s-a suspendat permisul pe o luna de zile cazul meu sau 3 pot conduce o masina care nu necesita permis de conducere. in codul rutier este precizat ca este nevoie de o adeverita cum ca ai urmat un curs de legislatie. Eu avand permis doar ca este suspendat mai am nevoie de asemenea adeverinta?
Răspuns la discuția accident cu o persoana fara RCA
Vinovatul este asiurat la groupama fostul asiban iar cei de acolo miai evaluat masina ca fiind dauna totala si astia sunt bani care mi pot da. masina are 90000km un peugeot 106 din 2000 cu 800 euro care mi dau ei as putea sa-i cumpar doar computerul masini sau sa o vopsesc restul pe bani mei
Răspuns la discuția accident cu o persoana fara RCA
da asa este am declarat accidentul cum ca sar fi intamplat ziua urmatoare, in formularul de constatare amiabila am complentat ca dansul este vinovat totul exact cum sa intamplat. Dar pot sa-l dau in judecata sa cer restul daunei? Mi-a spus cineva ca eu primind bani de la asigurare eu ar trebui sa ma judec cu asiguratorul ca nu imi da destui bani si nu cu cel ce am facut accidentul.
am facut un accident cu o persoana care este vinovata pentru neacodrare de prioritate si pe deasupra nu avea nici RCA, asigurarea intraindu-i in viguare de ziua urmatoare. ne-am inteles amiabil si am declarat accidentul a doua zi prin formularul de intelegere amiabila direct la asigurare fara a mai merge la politie. acum asigurarea imi ofera o despagubire de 800 euro iar dauna mea este de 3000euro. Vinovatul mi-a promis ca in cazul in care nu-mi recuperez toata dauna de la asigurare ma va ajuta. dar au fost doar vorbe in vant . Va rog sa ma ajutati spunandu-mi daca in situatia mea mai pot face ceva sau am fost pacalit si raman cu dauna si 800 de euro care ii voi primi de la asigurare.