avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate popescu_87

Activitate popescu_87

Răspuns la discuția Citatie recomandata de la Politie
Multumim mult pentru sfat!Ne-am prezentat acolo si am asistat la un adevarat show.Pana la urma si-a retras plangerea de fata cu noi.Dosarul e inchis.As dori sa stiu daca reclamanta si-a retras plangerea exista posibilitatea sa se revina asupra ei???Pe noi, totusi ne-au pus sa dam declaratii ,unde am mentionat ca suntem nevinovati si ca afirmatiile dansei nu sunt adevarate.Aceasta este proedura???Daca si-a retras plangerea ,noi tot trebuia sa mai dam declaratii???
Răspuns la discuția Citatie recomandata de la Politie
noi am intrebat la politie si ne-au zis ca este vorba de o amenda contraventionala nu judiciara, In primul rand acel subinspector ne-a spus sa venim singuri acolo nu cu martori.Acesta caz nu a ajuns inca la procuror pentru ca dansa din cate stim noi nu are martori si nici dovezi.Nu credeti ca din moment ce aceea plangere este de o luna jumatate la politie de ce nu s-a trimis la procuror.As vrea sa stiu daca noi putem sa refuzam sa dam declaratii pe motiv ca vrem sa le dam in instanta.In citatie scrie ca trebuie sa ne prezentam la politie fara sa scrie motivul acuzatiei si fara dosar penal si are citatie numarul 1.Putem imputernici un avocat sa dea decalratiile fara ca noi sa ne prezentam la sectia de politie la acel subinspector.
Buna seara!Astazi am fost anuntata telefonic ca am primit o citatie de la politie pentru o plangere penala de la viitoarea soacra impotirva mea si a prietenului meu.Suntem citati de sectia de politie de care ea apartine si am fost "rugati" de mai multwe ori telefonic sa venim sa dam declaratii.Dansa a facut plangere penala ca noi am luat o suma de bani din casa ei si ca eu am violat domiciliul ei.Problema este ca noi nici nu am fost acolo pe data aceea.Pe citatie scrie ca trebuie sa ne prezentam pe ziua de 04. As dori sa stiu ce se intampla daca nu ne prezentam si refuzam sa dam declaratie.Mentionez ca ne-am prezentat acum cateva saptamani si am refuzat sa dam declaratii.Dansa a afirmat ca a renuntat la plangere,dar ne-a mintit avand in vedere ca iar am fost chemati.As dori sa stiu daca primim o amenda judiciara sau contraventionala avand in vedere ca nu suntem in urmarire penala si e prima plangere penala impotriva noastra.