avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate florina.nitu

Activitate florina.nitu

unui functionar public, inspector Resurse Umane, poate sa i se dea o dispozitie de delagare de atributii a unui personal contractual care ocupa functia de secretar - dactilograf?B-)
va rog sa imi oferti un sfat in urmatoarea problema: sunt incadrata pe un post de inspector resurse umane si atributii de consilier etic in cadrul unei primarii de oras iar d-l primar a dat o dispozitie de completare a fisei postului si cu atributii de secretar dactilograf in perioada cand aceasta este in concediu de odihna, de sanatate, de studii si as vrea sa stiu daca este legal ceea ce mi se impune fara acordul meu scris sau verbal......eu stiu ca unui functionar public i se poate completa fisa postului doar cu atributii ce tin de postul pe care il ocupa, fiind act aditional la dispozitia de numire, iar modificarea fisei postului cu atributii ce nu tin de postul ocupat se face cu acordul scris al functionarului...si mai ales in cazul de fata fiind atributii de secretar dactilograf ( personal contractual )