Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... delegarea de atributii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

delegarea de atributii

unui functionar public, inspector Resurse Umane, poate sa i se dea o dispozitie de delagare de atributii a unui personal contractual care ocupa functia de secretar - dactilograf?B-)
Dupa parerea mea da, daca in fisa postului s-a trecut de catre seful ierarhic faptul ca " este in masura sa indeplineasca si alte atributii daca daca situatia va impune acest lucru" si probabil ca de data aceasta situatia impune.
Va rog sa accesati link-ul de mai jos si sa cititi discutia "cu scantei" din acel topic. :)
www.avocatnet.ro/content/for...

Personal raman la parerea exprimata acolo. Mai mult, si pentru ca sunt functionar public, cred ca daca unii dintre noi n-ar fi spus "merge si asa", nu s-ar fi ajuns la situatiile aberante de astazi din institutiile publice.

In aceasta primavara am fost in situatia de a mi se delega atributii specifice unei alte functii publice (deci nu contractual!) si am facut ceea ce am scris in topicul de mai sus: le-am spus ca sesizez ANI.

Astept disponibilizarile! :)
Glumesc, la mine a avut loc o reorganizare, acum un an. Dar mai stii?